Перейти до основного вмісту

Відрив Назарбаєва

За президента — понад 90%
06 грудня, 00:00
НУРСУЛТАН НАЗАРБАЄВ СТАВ ПРЕЗИДЕНТОМ КАЗАХСТАНУ У КВІТНІ 1990 РОКУ. ПЕРЕМОГА НА НИНІШНІХ ВИБОРАХ ПРИНЕСЛА ЙОМУ ЩЕ СІМ РОКІВ ПОВНОВАЖЕНЬ / ФОТО РЕЙТЕР

Соціологи Інституту Геллапа, які прогнозували переконливу перемогу Нурсултана Назарбаєва на президентських виборах у Казахстані, помилилися... За попередніми даними, за нинішнього главу держави проголосували понад 91% виборців, а не 83%, як прогнозував Геллап. Явка становила 75,5%.

Уряд Казахстану обіцяв, що вибори стануть найпрозорішими за всю недовгу історію республіки як незалежної держави. Нурсултан Абішевич відмовився від теледебатів і передвиборних агітпоїздок. Природно, як чинний президент він все одно набагато частіше з’являвся на телеекранах, аніж його опоненти. Та й вуличної реклами в Назарбаєва було достатньо.

Конкурентів у президента було четверо. Найвідоміший із них, як у Казахстані, так і за його межами, висуванець об’єднаної опозиції Жармахан Туякбай, який за попередніми даними, набрав менш 7% голосів. Туякбай перейшов в опозицію рік тому, після парламентських виборів, які він, колишній спікер нижньої палати мажилісу та член президентської партії «Отан», несподівано назвав несправедливими. У свою передвиборну програму він, зокрема, вніс пункт про перегляд «деяких епізодів приватизації». На думку Туякбая, Казахстану слід би повторити український прецедент із «Криворіжсталлю»: розглянути обставини продажу кількох великих підприємств й, у разі виявлення порушень, виставити їх на нові торги. А ось із доходами від перепродажу Туякбай пропонував зробити інакше, аніж в Україні. На думку казахстанського опозиціонера, половину грошей слід би «справедливо розділити» між усіма громадянами країни — у вигляді «прямих нарахувань на особисті рахунки», передає Бі-Бі-Сі.

Третім кандидатом був лідер партії «Ак жол» Аліхан Байменов, який набрав 1,65%. Партія виступає з опозиційних позицій, але до об’єднаного руху «За справедливий Казахстан» не приєдналася. Байменов агiтував за «зміни без потрясінь». Він розкритикував Туякбая за плани реприватизації, оскільки вона «може відстрахати іноземних інвесторів». Кандидат від Комуністичної народної партії Єрасил Абилкасимов обіцяв «вимести корупцію з коридорів влади» та побудувати «китайський варіант соціального капіталізму». Отримав 0,38%. Нарешті, лідер екологічного союзу «Табігат» Мелс Єлеусізов набрав 0,32% голосів.

Голова місії спостерігачів від СНД Володимир Рушайло вже традиційно назвав вибори «вільними, відкритими та легітимними», а порушень не помітив. Спостерігачі від ОБСЄ традиційно не згодні з колегами з СНД. Координатор короткострокової місії ОБСЄ Брюс Джордж заявив, що незважаючи на поліпшення виборного законодавства республіки, вибори не відповідають низці зобов’язань та міжнародних стандартів. Серед порушень координатор назвав «явну упередженість преси й обмеження свободи ЗМІ; факти залякування, тиску, а також затримання прихильників деяких кандидатів; тиск на студентів вузів».

Раніше Центрвиборчком Казахстану не допустив до роботи місію Міжнародної організації зі спостереження за виборами в країнах СНД (CIS-EMO). Офіційна версія оригінальна: «Організацію було запрошено помилково». За неофіційною, причиною став листопадовий проміжний звіт, що мiстив критичнi відгуки про хід усієї передвиборної кампанії, зокрема, про нерівноправність кандидатів на користь нинішнього президента. Напередодні виборів у Казахстані також затримали трьох українських громадян, які мали намір спостерігати за виборами: Віктора Штепу, Назара Залінку й Ігоря Легкодимова. Їх було засуджено до п’яти діб позбавлення волі з подальшою депортацією за порушення міграційного режиму. Як повідомив «5 канал», учора троє українців уже прямували додому.

Передвиборчу кампанію в Казахстані затьмарила трагічна смерть відомого політика, колишнього близького соратника президента Назарбаєва, екс-мера Алма-Ати Заманбека Нуркаділова. У середині листопада його знайшли у своєму будинку з трьома вогнепальними пораненнями. Спочатку глава МВС республіки Бауржан Мухамеджанов стверджував, що те, що трапилося, може бути як убивством, так і самогубством. Проте потім «компетентний інформатор у правоохоронних органах» заявив у пресі, що Нуркаділов покінчив із собою: «Двічі вистрілив собі в груди, але зрозумівши, що схибив, вистрілив у голову». «Інформатор» згадав, що «подібні випадки самогубства були». Вдова загиблого, відома народна співачка Макпал Жунусова, конфлікти з якою анонімно-компетентний інформатор назвав причиною самогубства, обурена такою версією. Вона заявляє, що її чоловік не міг покінчити з собою. Адвокат вдови вказує на численні неузгодження, наприклад, на те, що постріли були направлені зверху вниз. У ЗМІ з’явилися цитати з листа, нібито написаного Нуркаділовим своїм соратникам незадовго до загибелі. В ньому він називає себе «опонентом не тільки для влади, але й для тих підпільних груп олігархів, які прагнуть влади»...

На думку більшості експертів, перемогу Назарбаєва забезпечив підйом казахстанської економіки. Її зростання дозволило уряду в останні роки активізувати й соціальну політику. «Час еліти, яка активно шукає альтернативні шляхи розвитку країни, ще не настав, — сказав в інтерв’ю інтернет-порталу «Євразійський дім» головний редактор Центру комунікативних технологій «Репутація» Даніяр Ашимбаєв. — Потенціал чинної влади дуже великий, причому йдеться і про адміністративні важелі, й про опір на широкі верстви населення. До того ж більшість «опозиційних» кандидатів тією чи іншою мірою є проектами з «оптимізації» протестного електорату. Ще рік тому за нашими дослідженнями він оцінювався в 20—25%, проте сьогодні число «протестників» помітно скоротилося. Цьому є два пояснення: незадоволення потенційних виборців запропонованими опозиційними кандидатами та масована агітаційна кампанія нинішнього президента. До речі, вся історія опозиційних структур у пострадянському Казахстані є низкою розколів, скандалів, поразок на виборах і т. д. Хіба не є характерним прикладом те, що за наявності дюжини розкручених політиків єдиним кандидатом на виборах став Жармахан Туякбай — екс-генпрокурор і екс-спікер нижньої палати парламенту, який щойно пішов із влади?»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати