Відшкодування остарбайтерам усе ще обіцяють
Поки що каменем спотикання між двома сторонами залишається величина компенсаційного фонду. За повідомленням німецького журналу «Шпігель», американські адвокати вимагають створення фонду на суму 30 млрд. німецьких марок ($16 млрд.), що в 10 разів перевищує суму, яку готові заплатити 16 німецьких фірм.
Німецький історик Лутц Нітхаммер пропонує створити фонд розміром 9,9 млрд. німецьких марок ($5,33 млрд.). Тобто, кожен з остарбайтерів, хто працював у концтаборах, має отримати 15 тисяч марок ($8 тис.). Решта, хто працював на заводах, громадських роботах чи на приватних осіб, — 10 тисяч марок ($5,37 тис.). Утім, цей історик грунтує свої розрахунки на 876 тисячах жертв примусової праці, 232 тисячі з яких працювало в концтаборах.
Але, за даними польської «Газета Виборча», в Україні проживає 595 тисяч остарбайтерів, у Польщі — 600 тисяч, у Росії — 324 тисячі, в Білорусі — 172 тисячі, у Чеській республіці — 57 тисяч.
Тож, слушно постає запитання: якщо тепер існує таке розходження в числах, то чи буде до 6 жовтня, коли у Вашингтоні відбудеться черговий раунд переговорів з цього приводу, справді знайдено проміжне рішення, яке пообіцяв Отто Ламбсдорфф?..
Малоймовірно, що німецькі компанії, які в обмін на захист від майбутніх позовів погодилися викласти $1,6 млрд., збільшать цю суму в 10 разів.