Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Він ніколи політикою не займався»

Оазу НАНТОЙ — про нового прем’єра Молдови і його коаліцію з комуністами
20 лютого, 11:44
ОАЗУ НАНТОЙ

38-річний бізнесмен Кирило Габурич очолив уряд Молдови. У цю середу парламент країни висловив йому вотум довіри і 60-ма голосами затвердив Габурича на посаді прем’єра. «За» проголосували ліберал-демократи, Демократична партія і, несподівано для всіх, комуністи, які виступають проти євроінтеграції Молдови.

Нового прем’єра преса називає «проєвропейським». Відомо, що до того, як розпочав працювати в уряді, Кирило Габурич очолював компанію мобільного зв’язку в Молдові, а потім — у Азербайджані.

«Це реально, щоб протягом декількох років Молдова стала повноправним членом Євросоюзу, бо уряд не відмовляється від курсу на євроінтеграцію», — проголосив у парламенті Кирило Габурич. Утім, він також додав, що відносини з Росією «є пріоритетними» і ми «повинні їх зберігати».

Лідер соціалістів Молдови Ігор Додон не підтримав його кандидатури. На його думку, «цей уряд протримається максимум до осені». Додон вважає, що Габурич або не знає «куди лізе», або робить це свідомо, щоб «красти разом з тими, хто це робив останні роки».

До нової коаліції — «За європейську Молдову» ввійшли три партії — Ліберально-демократична партія, Демократична партія і Партія комуністів Молдови. Лідер останніх — Володимир Воронін уже заявив про свою підтримку уряду. Проте наразі невідомо, якою ціною вона обійдеться партіям, які виступають за зближення з ЄС.

До кабінету міністрів Габурича ввійшли кандидати, представлені тижнем раніше колишнім прем’єром Юріє Лянке. Слід зазначити, що парламент Молдови відхиляв його кандидатуру на посаду прем’єра, а він, природно, образився. «Я не вірю, що комуністи підтримали уряд просто так. Відчуття, що вони командують у Молдові. Я не голосував за такий уряд», — заявив Юріє Лянке.

«День» звернувся до програмного директора Інституту публічної політики Оазу НАНТОЯ (Кишинів), з проханням прокоментувати створення нової коаліції в Молдові, а також її політичне майбутнє:

— Кандидатура Кирила Габурича з’явилася абсолютно спонтанно. Він ніколи політикою не займався і був відомий у Молдові як менеджер компанії мобільної телефонії. Останні три роки він працював у Азербайджані. Склад уряду, який очолив Габурич, фактично не зазнав змін. Це говорить про те, що 72 дні опісля виборів наші обранці морочили нам голову і розіграли натужну виставу, за підсумками якої вони  «прокотили» Юріє Лянке.

Затвердження уряду відбувалося карикатурним чином. У цього уряду незрозумілий фундамент у парламенті: дві політичні партії і незрозуміло, яку роль відіграватиме Партія комуністів. Чи буде вона «пристебнута» до цих партій, чи їх шантажуватиме? Це покаже найближчий час, але особливих підстав для оптимізму — немає. У суспільстві накопичилися дуже важкі проблеми: заборгованість щодо реформ, не говорячи вже про боротьбу з корупцією. Затвердження нового уряду суспільство сприйняло без полегшення і без позитивних очікувань.

Зараз у Молдові спостерігається поляризація думок. Ті, хто сидить у парламенті, вважає, що вони там на всі чотири роки. Проте серед молдовського населення  існує досить серйозний протестний потенціал...

У той же час, реалії останніх виборів у Молдові, говорять про те, що ми перебуваємо в дуже складному становищі. Все більше експертів говорять про те, що Молдова — держава, захоплена парою олігархів. Першим із них називають того ж таки Володимира Плахотнюка (бізнесмен, один із лідерів Демократичної партії. — Ред.), якому належать контрольні інвестиції, генеральна прокуратура, мас-медіа і певні фінансові потоки. У цій ситуації, говорити про якусь європейську перспективу Молдови несерйозно.

З одного боку, використання уряду як «громовідводу», відправка його у відставку і призначення іншого прем’єра є досить можливою процедурою в парламентській країні. Я не вважаю, що  цей уряд обрано на чотири роки.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати