Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Вражаюча демонстрація єдності»

Перші оцінки виступу Генсека НАТО Єнса Столтенберга на спільній сесії Конгресу
04 квітня, 18:43
ФОТО REUTERS

Увесь день, 3 квітня, у Вашингтоні минув під знаком промови Генсека НАТО Єнса Столтенберга на спільному засіданні Конгресу. Таку честь — виступ перед Палатою представників і Сенатом уперше надали керівнику багатонаціональної і багатосторонньої міжнародної організації. За кілька годин Генсек ще раз виступив на міжнародній конференції «НАТО взаємодіє: Альянсу — 70», яку організувала Атлантична рада, «Німецький фонд Маршалла Сполучені Штати», Мюнхенська конференція з питань безпеки в партнерстві з департаментом публічної дипломатії НАТО.

«НАТО Є ДОБРИМ І ДЛЯ ЄВРОПИ, І ДЛЯ США»

У своєму виступі Генсек наголосив: «НАТО є добрим і для Європи, і для США, сила нації вимірюється не лише розмірами економіки чи кількістю солдатів, але кількістю друзів».

Він також додав, що завдяки НАТО, США мають більше друзів і союзників, ніж інша держава, і це робить Сполучені Штати сильнішими, безпечнішими.

За його словами, сила НАТО, попри розбіжності, в тому, що Альянс завжди був спроможний об’єднатися навколо головного завдання: захисту одне одного та забезпечення безпеки для людей.

«МИ ПОТРЕБУЄМО АЛЬЯНСУ ЩЕ БІЛЬШЕ В МАЙБУТНЬОМУ»

Генсек також закликав союзників подолати існуючі розбіжності, оскільки «ми потребуємо Альянсу ще більше в майбутньому, де на нас чекають безпрецедентні виклики, які не може здолати жодна країна самотужки».

У своєму виступі пан Столтенберг згадав Росію, яка незаконно анексувала Крим, збільшує свою військову присутність, починаючи від Арктики до Середземного моря, від Чорного моря до Балтійського, застосувала нервово-паралітичний газ у Великій Британії, підтримує злочинний режим Асада в Сирії, провадить постійні кібератаки на союзників і партнерів НАТО, здійснює витончені кампанії дезінформації і спроби втручання в демократичні країни.

Однак нових підходів щодо дій агресивної Росії Генсек Альянсу не запропонував, лише згадав, що НАТО відповіло на дії Москви найбільшим за останні десятиліття посиленням колективної оборони й посиленням підтримки наших близьких партнерів: Грузії та України, суверенних країн, які мають суверенне право обирати власних шлях.

«СТАЛІНА НЕ МОЖНА БУЛО СТРИМАТИ СЛОВАМИ»

Досить несподіваним у промові Генсека було згадування в одному ряду Гітлера, Сталіна, «ІДІЛ». Він зазначив, що свобода має ворогів, яких потрібно стримувати, і якщо стримування не спрацьовує, то треба боротися. «Гітлера не можна було зупинити мирними протестами. Сталіна не можна було стримати словами. «ІДІЛ» не можна було перемогти діалогом», — наголосив Столтенберг.

І після цього Генсек перейшов до питання необхідності збільшення союзниками видатків на оборону, оскільки одного бажання мирного світу недостатньо. «Таким був чіткий меседж президента Трампа, який мав реальний вплив», додав Генсек.  

«МИ СИЛЬНІШІ І БЕЗПЕЧНІШІ, ЯКЩО ТРИМАЄМОСЯ РАЗОМ»

За його словами, Європа і Північна Америка не розділяються Атлантичним океаном, а є об’єднані ним. «І подібно до Атлантичного океану НАТО об’єднує наші континенти, наші країни, наші народи, і це тривало 70 років. І сьогодні ми повинні зробити все в нашій владі, щоб зберегти єдність для майбутніх поколінь. І щоб не відбувалося, ми сильніші і безпечніші, якщо тримаємося разом», — завершив Столтенберг під оплески присутніх.

«НОВІ ВИКЛИКИ ВИМАГАЮТЬ НЕТРАДИЦІЙНИХ ПІДХОДІВ І ЗБІЛЬШЕННЯ РЕСУРСІВ»

Слід зауважити, що на конференції багато цитували Генсека і хвалили його промову. Наприклад, виконавчий директор стратегічних комунікацій і розвитку талантів, республіканець, штат Індіана Піт Сіт назвав у своєму короткому виступі на панелі «Рефлекції від спільного засідання Конгресу» виступ очільника Альянсу в Конгресі «вражаючою демонстрацією єдності».

Він зазначив, що всі: республіканці та демократи стоячи аплодували виступу Генсека, тим самим показуючи, що ми стоїмо разом. Водночас пан Сіт зауважив, що нові виклики вимагають нетрадиційних підходів і відповідно збільшення витрат на оборону, щоб зустріти ці виклики.

«НАТО ЗНАЧНО ВІДСТАЄ ВІД РОСІЇ В РОЗУМІННІ, ЯКИХ НОВИХ СПРОМОЖНОСТЕЙ ПОТРЕБУЮТЬ СОЮЗНИКИ»

Про необхідність збільшення витрат на оборону говорив член комітету в закордонних справах, демократ Кріс Мерфі, посилаючись на необхідність протистояти діям агресивної Росії. «Союзникам потрібно бути постійно насторожі щодо дуже тихих речей, які роблять росіяни, що можуть зрештою привести до традиційної військової конфронтації», зазначив він. За його словами, НАТО значно відстає від Росії в розумінні, які нові спроможності потребують союзники.

Слід зауважити, що серед усіх присутніх на конференції «НАТО взаємодіє: Альянсу — 70» найбільше тверезо оцінюють загрози з боку Росії країни Балтики та Польща. Зокрема на панелі «Росія, яка відроджується: стримування і діалог після її виходу з договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності» міністр закордонних справ Латвії зазначив, що Росія порушує міжнародне право, створює хаос і тому рішення про запровадження санкцій за анексію Криму та агресію на сході України було правильним і зупинило ескалацію ситуації в Україні.

«УКРАЇНА МОЖЕ БАГАТО ЧОГО ЗАПРОПОНУВАТИ ДЛЯ БОРОТЬБИ З ГІБРИДНИМИ ЗАГРОЗАМИ»

Тим часом старший віце-президент з питань Європи, Євразії Центра стратегічних і міжнародних досліджень зобразила Україну, як «лабораторію російської гібридної війни або іншими словами війни нового покоління». Зі свого боку віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Клімпуш-Цинцадзе визнала, що, на жаль, Україна стала лабораторією для Російської Федерації для вироблення своїх інструментів, які пізніше вона використовує в інших країнах».

Вона також наголосила на важливості зрозуміти, що «Україна не є кінцевою метою Росії, яка прагне відновити СРСР 2.0 і далі рухатись у запровадженні власного розуміння міжнародного порядку, який рівнозначний хаосу в інших країнах, і це кінцева мета, і що не закінчується на кордонах України».

До того ж пані Клімпуш-Цинцадзе додала, що Україна може багато чого запропонувати для боротьби з гібридними загрозами, яким ми повинні насправді протистояти разом.

«ЩОБ АЛЬЯНС БУВ ЄДИНИМ, НАМ ПОТРІБНА ЗОВНІШНЯ ЗАГРОЗА»

Міністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутович теж у своєму виступі на панелі «Сильні разом: Союзники в еру конфронтації великих держав» відзначив, що Росія становить головну загрозу для країн Центральної та Східної Європи. «Тому для нас традиційна роль НАТО, спільна оборона є важливою. І ми спостерігаємо нові види загроз, гібридну, кібернетичну, терористичну. Тому нам потрібно демонструвати нашу солідарність із нашими союзниками. А щоб Альянс був єдиним, нам потрібна зовнішня загроза», — сказав він, додавши, що таку загрозу становить Росія і Китай.

Водночас Чапутович зазначив, коли йдеться про Росію, то члени НАТО є єдиними в протистоянні загрозі. А щодо Китаю, зізнався він, існують більш розбіжні думки.

«ПАКЕТ ЗАХОДІВ АЛЬЯНСУ У ВІДПОВІДЬ НА РОСІЙСЬКУ АГРЕСІЮ В АЗОВСЬКОМУ МОРІ Є ВИДАТНИМ»

Відомо, що 4 квітня на зустрічі міністрів закордонних справ НАТО, яка завершиться пізно увечері за київським часом, обговорюватимуть дії Росії в Азовському мору, коли російська берегова охорона захопила три українські кораблі і взяла в полон 24 українських моряків та вихід Росії з Договору про знищення ракет середньої і малої дальності. Очікується, що міністри схвалять пакет заходів проти Росії для захисту українських суден у Азовському та Чорному морях.

Спеціальний представник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер сказав у інтерв’ю «Дню», що пакет заходів, які розробив Альянс у  відповідь на російську агресію в Азовському морі, є видатним. «Чорне море — регіон можливостей, це регіон, в якому є три країни — члени НАТО, дві країни — партнери, де домінує демократія, ринкова економіка відкритість до решти світу, потік енергоресурсів. Це регіон, який потребує посилення безпеки. І радий, що НАТО її посилює. І я хочу додати, що розвиток і безпека не становить загрози будь-якій країні. І тому Росія не повинна розглядати це як загрозу. Мета цих заходів — забезпечити безпеку і, я думаю, що це добрі кроки, які робить НАТО», — наголосив він.

«ЄВРОПІ НЕ ПОТРІБНА АГРЕСИВНА ТА САМОВПЕВНЕНА РОСІЯ, ЯКА НАМАГАЄТЬСЯ ВІДНОВИТИ РАДЯНСЬКИЙ ПРОСТІР»

Тим часом колишній генерал США у Веслі Кларк сказав «Дню», що «на саміті міністри мають чітко заявити: те, що сталося в Азовському морі, є абсолютно неприйнятним. Це — порушення міжнародного права і також є неприйнятним для народу України. Потрібно, щоб Росія стала конструктивним, мирним та ефективним партнером. Європі не потрібна агресивна та самовпевнена Росія, яка намагається відновити радянський простір».

Однак уже минуло п’ять років після анексії Росією Криму, початку агресії на сході України, а проголошена Генсеком НАТО стратегія сильного стримування та оборони та значущого діалогу з Росією не приносить плодів. То, може, все-таки слід Альянсу вдаватися до нетрадиційних методів, аби змусити Росію повернутись у міжнародне правове поле, повернути Крим та вийти зі сходу України.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати