Перейти до основного вмісту

Вундеркінд - новий канцлер

Про несподіванки на позачергових парламентських виборах в Австрії і чого очікувати Україні від правління уряду на чолі з 31-річним Себастьяном Курцом
15 жовтня, 19:52
ФОТО REUTERS

Австрійська народна партія (ÖVP), яку очолює  міністр закордонних справ 31-річний  Себастьян Курц, стала переможцем на позачергових парламентських виборах у неділю. За даними австрійського Інституту соціальних досліджень і консалтингу SORA, ця правоцентристська політична сила здобуває 30,2% голосів виборців. Друге місце несподівано зайняла правопопулістська Партія свободи (FPÖ) на чолі з 48-річним лідером Гайнц-Крістіаном Штрахе. Ця політична сила набрала 26,8% голосів, випередивши Соціал-демократичну партію (SPÖ) під керівництвом чинного канцлера 51-річного Крістіана Керна, на 0,5% голосів. Подолати чотиривідсотковий бар'єр змогли Зелені, а також ліберальна партія NEOS - "Нова Австрія і ліберальний форум".

Нагадаємо, дострокові вибори до парламенту Австрії відбуваються за рік до запланованого терміну, оскільки влітку цього року коаліція соціал-демократів і консерваторів (SPÖ та ÖVP) розвалилася. На цих виборах 6,4 мільйона громадян країни з правом голосу мали можливість зробити вибір між 16 партіями.

Під час передвиборчої кампанії домінувала проблема імміграції. Австрія, де проживає 9 млн. людей, під час мігрантської кризи у 2015 році прийняла 90 тис. шукачів притулку. Це заохотило підтримку правих політиків, які виступають за жорсткіші імміграційні закони.

Атмосфера в країні й без того дуже напружена. Міграційна хвиля сколихнула Австрію, як і інші європейські країни, та дала поштовх тим, хто вороже ставиться до іноземців. На президентських виборах минулого року незалежний кандидат, колишній очільник партії Зелених Александер Ван дер Беллен спочатку лише з незначним відривом переміг правого популіста Норберта Гофера з Австрійської партії свободи (АПС). Коли через виявлені порушення вибори президента в грудні 2016 року провели повторно, Ван дер Беллен знову переміг, але вже з переконливішим результатом. Країна, схоже, трохи заспокоїлася, до того ж соціал-демократ Крістіан Керн впевнено керував урядом. 

Австрійці, які переживають найшвидше економічне зростання за останні шість років, схоже, готові позбутися своєї нинішньої коаліції на ористь нового уряду, підтримуваного антиімміграційними націоналістами та очолюваного наймолодшим лідером світу. Такий прогноз напередодні виборів зробило видання Bloomberg.

Результати голосування підтвердило, що канцлером, як і передбачалось, скоріше за все, стане Курц. Однак, постає питання, з якою політичною силою він буде формувати коаліцію: з правими популістами чи колишніми партнерами по коаліції: соціал-демократи. Оглядачі звертають увагу на те, що отриманий Партією свободи результат може утруднити створення правої коаліції через більші апетити Партії свободи.  

Для України украй невигідний такий союз правоцентристів з крайнє правою політичною силою. По-перше, Партія свободи  традиційно співпрацює з Росією. По суті це єдина партія серед ультраправих, яка уклала в 2016 році офіційне співробітництво з «Єдиною Росією». По-друге, ультраправі неодноразово виступали за зняття санкцій з РФ, а також вважають за необхідне визнати, що Крим тепер буде російським. Крім того, члени Партії свободи відвідували окупований Крим.

МОЛОДЕ ОБЛИЧЧЯ В ПОЛІТИЦІ

Уже більше року Курц, якого називають вундеркіндом, залишається найулюбленішим австрійським політиком серед усіх груп населення. Секрет його успіху полягає в тому, що, будучи міністром закордонних справ у непопулярному уряді в складі СДПА та АНП, він постійно тримався на відстані від політичних сварок. На світовій арені він став відомим - коли в 2013 році 27-річним він очолив міністерство закордонних справ, тоді про нього знали небагато. Двома роками раніше він обійняв новостворену посаду державного секретаря з питань інтеграції, що ліволіберальна газета Der Standard назвала просто "знущанням".

Курці виріс у віденському робітничому районі Майдлінг - єдина дитина в сім'ї вчительки та інженера. У 16 років він хотів вступити до районної організації АНП, але від нього грубо відкараскались: "Повертайся, коли вступиш на навчання". У партійній організації в іншому районі Відня йому пощастило більше. Там він швидко піднявся і вже в 2008 році очолив віденське молодіжне крило АНП, а ще через рік - МНП на федеральному рівні. У 2010 році Курц орендував для виборчої кампанії у Відні Hummer чорного кольору - і влаштовував вечірки під гаслом: "Чорний - це круто".

ПРОТИЛЕЖНІСТЬ МЕРКЕЛЬ

Коли Курца призначили державним секретарем з питань інтеграції, він покинув навчання на юридичному факультеті університету. Одного разу, перебуваючи на посаді, він здивував своїх критиків - програмами з допомоги мігрантам та висловом про необхідність "більшої гостинності в Австрії". У 2013 році, обійнявши посаду міністра закордонних справ, він перевів це питання у компетенцію МЗС. І змінив свою думку: улітку 2015 року під час напливу біженців він чітко позиціонував себе як противник гасла Анґели Меркель "Ми з цим впораємося". Це зробило його зіркою, як в Австрії, так і в Німеччині, куди його запросили на популярне телевізійне ток-шоу Anne Will та на партійний з'їзд баварського Християнсько-соціального союзу, чий очільник Горст Зеегофер також критикував політику німецького уряду в питанні прийому біженців.

1 липня 2017 року Курца одноголосно обрали головою «нової» Народної партії Австрії, з наданням йому необмежених повноважень, яких досі не мав жоден політичний діяч Австрії.

У передвиборчій кампанії він зробив ставку на "правий центр": питання міграції, безпеки та ісламізму. Іншими словами він успішно перейняв теми правопопулістів. І якщо Партія свободи тривалий час лідирувала в опитуваннях з рейтингом підтримки понад 30%, то спершу Курц перейняв їхню позицію, а згодом - і показники підтримки "свободівців". Ця тактика поляризує суспільство. Австрійський новинний тижневик Profil нещодавно оприлюднив статтю про Курца із заголовком «Гайдер-light». Нагадаємо, що Йорґ Гайдер тривалий час був лідером Партії свободи.

ВІДНОШЕННЯ ДО УКРАЇНИ

Курц позиціонує себе за прикладом Еммануеля Макрона – молодого політика з великими амбіціями щодо майбутнього європейського проекту. Він однозначно засуджував анексію Криму, оцінюючи її, як порушення міжнародного права. Разом з тим Курц підтримує ідею покрокового зняття санкцій з Росії в разі виконання Мінських угод, а також пропонував Австрію як нейтральну територію для зустрічі Трампа і Путіна.

Перебуваючи на посаді глави МЗС Курц просував усе більшу участь Австрії у вирішенні конфлікту на Донбасі, тричі відвідавши Україну в 2017 під час головування Австрії в ОБСЄ. Після відвідин Донбасу 31 серпня він зокрема заявив про необхідність вжити термінових заходів для запобігання гуманітарній та екологічній катастрофі на Донбасі. За його словами, конфлікт на Донбасі не тільки "забруднює" політичний клімат між Києвом і Москвою, зіпсувавши відносини РФ з іншими країнами, але також може стати причиною екологічних забруднень, оскільки бойові дії загрожують збереженню сховищ хлору, хімічних і металургійних заводів, місць зберігання небезпечних відходів та вугільних шахт у регіоні. "Ця ситуація - заведена бомба уповільненої дії", - зазначив політик.

«Наш голос канцлер Курц чутиме не гірше ніж міністр Курц»

Олександр ЩЕРБА, посол України в Австрії, Відень:

 Дострокові вибори в Австрії принесли перемогу 31-річному міністру закордонних справ Себастіану Курцу. Запорукою його успіху стали дві речі. По-перше, в умовах високого попиту на зміни йому вдалося стати в очах суспільства агентом змін (це попри досить тривале перебування при владі). А по-друге, він зміг перехопити у правих радикалів ініціативу в найбільш болючому для електорату питанні неконтрольованої міграції. Курц є на сьогодні найбільш популярним в країні політиком – і Народна партія, яка востаннє займала перше місце на виборах в 2000 році, повною мірою використала цей резерв популярності для повернення в крісло канцлера.

Попереду у молодого переможця багато складних завдань. Найперше – формування коаліції. Враховуючи настрій в партії, найбільш імовірною є коаліція з правими популістами із Австрійської партії свободи на чолі з Гайнцем Крістіаном Штрахе. Проте не можна виключати і продовження «великої коаліції» із соціал-демократами, які вже запропонували «народникам» такий варіант.

Що буде значити така коаліція для України? Найбільш імовірно, Австрія продовжить рухатися в мейнстрімі політики ЄС щодо України. Але голос Москви буде чути. Радикальних змін політики я не очікую. Для нас важливо, що Себастіан Курц неодноразово бував в Україні, має дружні відносини з Міністром Клімкіним. Наша ситуація для нього це не просто рядки новин, а обличчя і долі людей. Тому наш голос канцлер Курц чутиме не гірше ніж міністр Курц. І принаймні не гірше, ніж московський. Треба виходити з того, що коаліційні переговори будуть довгими. Не виключено – навіть до січня-лютого. Отож, треба запастись терпінням.

P.S.

Після підрахунку 100% бюлетенів АНП отримала 31,6 відсотка голосів виборців. Друге місце із результатом у 26,9 відсотка посідає Соціал-демократична партія Австрії, третє – правопопулістська та проросійська Австрійська партія свободи з 26 відсотками.

Чотиривідсотковий прохідний бар'єр долають також ліберальна партія NEOS (5,1 відсотка) та партія Liste Pilz (4,3 відсотка), заснована колишнім депутатом від Зелених Петером Пільцем, яка бачить для себе головне завдання  боротьбу з корупцією. Зелені потрапити до наступного парламенту мають примарні шанси - вони отримують 3,9 відсотка голосів. Хіба що ситуацію для них може змінити підрахунок голосів, відправлених поштою.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати