Висоти миротворчості
Чи варто Україні відправляти вояків на Голани?Цього четверга Верховна Рада України має розглянути питання про відправку наших миротворців на Голанські висоти. Раніше Президент Віктор Ющенко подав до парламенту відповідний законопроект. Йдеться про відправку приблизно 200 українських миротворців на спірну територію ізраїльсько-сирійського кордону. Сили ООН зі спостереження за роз’єднанням на сирійських Голанських висотах було засновано резолюцією Ради Безпеки ООН 31 травня 1974 року після завершення близькосхідної війни 1973 року. ООН створила їх з метою забезпечити припинення вогню між Ізраїлем і Сирією та спостереження за роз’єднанням ізраїльських і сирійських військ. Питання відправки українських миротворців до цього району обговорювалось давно. Відповідний указ підписав ще 15 грудня минулого року екс-президент Леонід Кучма. Голова комітету Верховної Ради з питань національної безпеки й оборони Георгій Крючков прогнозує позитивний результат голосування в парламенті. Миротворчий контингент буде сформовано на добровільних принципах, перевагу надаватимуть військовим, які брали участь у бойових діях і миротворчих місіях. Оцінки нового завдання для українських військових — у наступних коментарях.
Сергій ЗГУРЕЦЬ, експерт Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння:
— Відправка українського контингенту на Голанські висоти — це одна з багатьох миротворчих операцій, які українська армія може виконувати. Зона на Голанах є достатньо стабільною і прогнозованою. Миротворчі операції тут проходять досить тривалий час, тому на Голанських висотах створено всі умови для ефективного виконання місії контингентами різних країн — там облаштовано системи зв’язку, є нормальні бази для розміщення військових. На тлі африканських, балканських чи іракських поневірянь українських миротворців Голани виглядають прекрасно облаштованою зоною. Відправка українського контингенту до Сирії, швидше за все, буде позитивно сприйнята як сирійською, так і ізраїльською сторонами, а також іншими учасниками миротворчого процесу, тому що у цій зоні дії миротворців не перетинаються з амбіціями тих чи інших країн, відтак наша участь не буде нікого дратувати.
Я не бачу жодних причин для заперечення участі наших миротворців у операції на Голанських висотах. Це найбільш стабільна з усіх миротворчих зон, в яких перебувають українські військові підрозділи. Український контингент замінюватиме канадський, який протягом тривалого часу виконував місію з тилового забезпечення в цій зоні. Саме канадські військові ще минулого року передавали свій досвід українським воякам в рамках підготовки контингенту для Сирії.
Ця пропозиція, на мою думку, буде ухвалена парламентом. Адже означена зона не є ризиковою, миротворчі операції є звичною функцією для української армії, яка є значним контрибутором миротворчої діяльності у світі. Україна отримує за це гроші, і гроші за Голанські висоти будуть найменш ризикованими. Тому не повинно бути заперечень з боку жодної політичної сили.
Сулейман АБУДІАБ, Тимчасовий Повірений у справах Сирії в Україні:
— Ми хочемо мати дружні відносини з усіма країнами світу. Питання відправки військ на Голанські висоти вирішується не в Сирії, а в Раді Безпеки ООН, яка кожні півроку продовжує місію ще на шість місяців, і, звичайно, періодично відбувається ротація контингенту. Ми вітаємо рішення РБ ООН з цього питання. Звичайно, ми добре ставимося до наших друзів з України і вітатимемо український контингент на Голанських висотах. Тим більше, що ми підтримуємо важливу, успішну і дуже людяну місію ваших миротворців у Лівані — з розмінування.
Досвід показує, що жодного ризику для миротворців на Голанських висотах немає, тим більше, що їхнє завдання там — це насамперед спостереження, а про застосування зброї не йдеться. На Голанських висотах дуже красиво, чисте повітря, гадаю, там буде добре працювати.
Голанські висоти — це сирійські землі, захоплені Ізраїлем у 1967 році. На початку 1980-х років Ізраїль хотів примусити жителів району прийняти ізраїльське громадянство, проти чого вони повстали. Наші люди на Голанських висотах ніяк не приймають рішення про приєднання до Ізраїлю. Вони ведуть боротьбу проти окупації, але їхня боротьба — це демонстрації і мирна відмова від ізраїльських рішень. Сирія підтримує резолюції ООН щодо Близького Сходу і бажає, щоб їх виконання принесло мир нашому регіону.
Іріс САПІР, заступник голови місії Посольства Ізраїлю в Україні, радник:
— Ми відзначаємо дуже позитивний досвід роботи українських миротворців, які служать на північному кордоні Ізраїлю з Ліваном. Кордон між Ізраїлем і Сирією — один із найспокійніших. Ми сподіваємося, що він таким і залишиться.