ЄС скоординує оборонні витрати
Агентство з озброєнь та стратегічних досліджень Європейського Союзу має бути остаточно сформоване до літа наступного року — таке рішення було днями ухвалене в Брюсселі. Очолить нову структуру Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики та безпеки Хав’єр Солана, а всі пов’язані з діяльністю агентства питання вирішуватиме рада міністрів оборони країн Євросоюзу, повідомляє «Франс-прес». Мета — підтримувати проведення спільної політики країн ЄС в галузі безпеки, координувати витрати на озброєння, реалізовувати багатонаціональні проекти та створювати конкурентоспроможний ринок європейської військової техніки. «Сьогодні оборонний бюджет Європейського Союзу становить половину американського, однак оборонна потужність ЄС становить лише 10% від американської», — заявив міністр оборони Італії Антоніо Мартіно. Покласти край такому стану справ і має нове агентство, ідею створення якого було підтримано лідерами держав-членів ЄС на саміті в Салоніках влітку цього року.
Хав’єр Солана відзначив, що останнім часом Європейський Союз досяг значних результатів в оборонній сфері. Зокрема, йдеться про миротворчі місії в Македонії та Демократичній Республіці Конго. Солана пообіцяв зробити все можливе для того, щоб агентство сприяло ефективній політиці ЄС в галузі безпеки.
Засновники нової структури Євросоюзу особливо наголошують, що вона в жодному випадку не дублюватиме НАТО (хоча й очолить її колишній Генеральний секретар Альянсу). Створення агентства також не йтиме врозріз з планами Франції, Німеччини, Бельгії та Люксембургу створити автономну військову штаб-квартиру ЄС. Як відомо, ця пропозиція стала предметом серйозного занепокоєння Вашингтона.
До наступного літа міністри оборони країн-членів ЄС повинні узгодити всі фінансові, юридичні та адміністративні аспекти роботи агентства. Втім, уже зараз лунають пропозиції щодо того, як воно має працювати. Міністр оборони Великої Британії Джефф Гун заявив, що європейській структурі з озброєнь слід уникати протекціонізму при підписанні оборонних контрактів — на відміну від Сполучених Штатів Америки, Конгрес яких, ухвалюючи оборонний бюджет на наступний рік у обсязі $401 млрд., заявив, що половину всіх військових контрактів американський уряд має укладати з вітчизняними компаніями.