Європа вдруге відкриває Африку
Відкриваючи зустріч, генсек Організації африканської єдності Салім Ахмед Салім наголосив, що востаннє Старий світ обговорював африканські справи на Берлінському конгресі 1884—85 років. Однак тоді радше йшлося про розподіл цього континенту й долю африканців вирішили тоді без їх участі.
Цього разу тон переговорам намагаються задавати африканці, вочевидь, не збираючись грати роль молодших партнерів. Президент Єгипту Хосні Мубарак зокрема зазначив: «Ми не прагнемо отримати більше допомоги, а хочемо розвивати взаємовигідне партнерство і кооперацію». Лівійський полковник Моамар Каддафі був дещо відвертішим: «Африка потребує продуктів та ліків, а не уроків демократії». Разом із тим Салім закликав європейців якомога швидше пом’якшити борговий тягар Африки, який становить $350 млрд., зобов’язань. Генсек вважає, що нове стратегічне партнерство має базуватись на взаємному інтересі та повазі.
Європейці зі свого боку запевняють, що розуміють проблеми своєї колишньої вотчини. Прем’єр-міністр Португалії , яка головує в ЄС, Антоніо Гутеррес визнав, що Африка була жертвою міжнародної системи й не повинна залишитися на узбіччі економічної та технологічної революції. Голова Єврокомісії Романо Проді закликав створити таку модель співпраці між Африкою та Європою, яка дозволила б африканському континентові адаптуватися до світової економіки й водночас змушувала б країни Чорного континенту й далі провадити демократизацію.
Франція першою зі всіх учасників саміту перейшла від слів до діла. Французький президент заявив, що його країна зменшить африканський борговий тягар ще на $7 млрд.
Учора учасники зустрічі ухвалили декларацію та план дій із забезпечення «нового стратегічного виміру глобального партнерства між Африкою та Європою». Встановлено й термін — 2015 рік, коли бідність у Африці має бути скорочено вдвічі, за умови, що в африканських країнах провадитимуться економічні реформи, і ними добре керуватимуть місцеві уряди.