Ювілейний монолог Путіна
Олексій МАКАРКІН: «Росія в публічному просторі прагне всіляко показати, що вона не тисне на Україну»
Десяте послання до Федеральних зборів президента Росії Володимира Путіна було досить стриманим. У своєму щорічному зверненні до парламенту російський президент говорив про досягнення, а більше про проблеми, зокрема, про корупцію, низьку продуктивність праці й уповільнення економічного зростання, повідомляє Бі-Бі-Сі. Не обійшов Путін стороною і традиційні цінності, на яких, на його думку, має будуватися нове покоління. «Нам потрібні школи, які не просто навчають, що надзвичайно важливо, це найголовніше, але й школи, які виховують особистість. Громадян країни — що ввібрали її цінності, історію і традиції. Людей з широким світоглядом, що володіють високою внутрішньою культурою, здатних творчо і самостійно мислити», — заявив Путін на церемонії в Георгіївському залі Великого Кремлівського палацу. Російський публіцист і письменник Віктор Шендерович досить скептично поставився до цього пасажу Путіна. «Наші традиційні цінності — азійська поліцейщина, Таємна канцелярія й тупувата уварівська тріада. Причому, на відміну від Європи, за багато століть так нічого ми у своїх пріоритетах і не змінили — рихтуємо лише риторику при зміні прапорів...», — написав він у своїй колонці на «Ежедневном журнале».
У зверненні Путіна до парламенту звичайно ж знайшлося місце й Україні. За словами глави Кремля, реальні досягнення євразійської інтеграції «тільки підвищать інтерес до неї» з боку сусідів, «зокрема й з боку українських партнерів».
Не обійшов Путін і Євромайдан. Зокрема, він заявив, що розраховує, що опозиції та владі «на користь українського народу вдасться домовитися і вирішити проблеми, що накопичилися». Щодо приєднання України до Митного союзу Путін висловився досить сухо й традиційно: «Ми нічого нікому не нав’язуємо. Однак якщо у наших друзів є бажання спільно працювати, ми готові до продовження цієї роботи на експертному рівні». Він також нагадав, що цей інтеграційний проект «засновано на рівноправ’ї, на реальних економічних інтересах»...
«День» звернувся до заступника директора «Центру політичних технологій» Олексія МАКАРКІНА з проханням прокоментувати звернення Путіна:
— У посланні Путіна є два головних сигнали. Перший — цивілізаційні розбіжності з Заходом. Тобто, Росія протягом довгого часу, принаймні вербально, підкреслювала, що вона належить до європейської цивілізації, а якщо і була критика Заходу, то вона носила конкретний характер. Були конкретні проблеми, пов’язані з протиракетною обороною або спробами реанімування світової політики. Але зараз в силу тієї консервативної війни, яка нині відбувається, антизахідна риторика отримала «рамку» у зв’язку з неприйняттям всього вектора розвитку «кримінального» Заходу. Це не тільки в політичній, але і в морально-етичній сфері. Росія позиціонується як оплот традиційних, сімейних, цінностей, а Захід представляється як цивілізація, яка веде в глухий кут. Таким чином, збережені «традиційні» орієнтири, за тією ж протиракетною обороною або по військовій загрозі отримали ще більш чітке оформлення.
Другий сигнал — це внутрішньополітичне питання, ставлення до уряду Дмитра Медведєва. Путін не критикував його безпосередньо. Однак, за російськими неписаними правилами гри, після критики президентом уряду — швидше мала б бути його відставка. Але президент зараз не хоче звільняти уряд. Він підкреслив, що у нього багато претензій до того, як реалізується політика в різних сферах і виконання його указів, які були прийняті в минулому році і носили яскраво виражений популістський характер. Це — черговий «дзвіночок» для уряду Медведєва.
— Які сигнали з цього послання має винести українська влада і суспільство?
— Росія в публічному просторі прагне всіляко показати, що вона не тисне на Україну, що на неї тисне Захід, який хоче включити її в сферу інтересів ЄС. Я думаю, що це — позиція, спрямована на те, щоб в інформаційному просторі створити контраст Заходу — він втручається, критикує, «ходить» на Майдан. Росія ж підкреслено дає зрозуміти, що рішення мають приймати самі українці. Однак, звичайно ж, Росія зацікавлена в тому, щоб Україна не тільки відмовилася від підписання Угоди з ЄС, але і щоб вона в короткі терміни вступила в Митний союз. Інша справа, що Росія намагається про це говорити обережно. Так що якщо Захід посилає своїх представників, які ведуть максимально публічну дипломатію, спілкуючись з різними політичними силами, то російський президент воліє спілкуватися з Януковичем один на один. Це вже неодноразово відбувалося останнім часом.