Збройовий інтерес
НАТО бачить можливості для співпраці з українським ОПКПівнічноатлантичний Альянс зберігає зацікавленість до співпраці з українським оборонно-промисловим комплексом, незважаючи на політичну кризу, яка продовжується в Україні. Черговим свідченням цього є проведення запланованого в Києві засідання Спільної робочої група Україна — НАТО з питань співробітництва в галузі озброєнь. Про зацікавленість Альянсу в співпраці в оборонній галузі розповів учора під час робочого сніданку з українськими журналістами заступник помічника генсека НАТО, директор департаменту з питань озброєнь Маріо Бартолі, який на чолі делегації з чотирьох чоловік представлятиме Альянс на цьому засіданні. При цьому він кілька разів наголосив, що НАТО не визначає, яку військову техніку і обладнання повинні розробляти, виробляти чи закуповувати країни-члени Альянсу і, тим більше, — залучати до поточних або наступних операцій Альянсу.
«Розглядаючи поточні операції, які здійснює НАТО, ми намагаємося на основі цього досвіду визначити, яке військове обладнання буде необхідне для здійснення операцій. Йдеться не лише про військову техніку, а також про тилове забезпечення, підготовку особового складу і систему командування», — наголосив пан Бартолі. За його словами, в рамках цього процесу фахівці Альянсу визначають недоліки і те, що необхідно НАТО, а також враховують, які можливості мають окремі країни- члени Альянсу і що вони можуть запропонувати. «Коли ми побачимо, де є розбіжності, ми можемо визначити галузі, в яких нам необхідно досягти поліпшення. Тоді НАТО може звернутися до країн-партнерів і поділитися думкою з приводу того, який необхідно виробити потенціал, які недоліки необхідно усунути», — зазначив директор департаменту НАТО з питань озброєнь. «А вже тоді, — додав він, — країни-члени НАТО індивідуально можуть вирішити, яким чином вони можуть діяти для того, щоб подолати ці проблеми і зробити свій внесок в операції НАТО».
Пан Бартолі сказав, що іноді члени НАТО можуть вирішити придбати будь-яку військову техніку або обладнання за рахунок спільних фондів. Але кількість таких коштів є дуже обмеженою, і тому більшість закупівель військової техніки і обладнання країни- члени Альянсу здійснюють безпосередньо з власних національних бюджетів.
Торкаючись теми натовських стандартів щодо озброєнь, Бартолі зазначив, що запровадження їх пов’язано з необхідністю забезпечити оперативну сумісність і спільність використання військової техніки та обладнання, яке мають на озброєнні країни-члени НАТО. «Кожна країна може виробляти своє військове обладнання, але всі вони повинні переконатися в тому, що ці системи озброєнь є сумісними і можуть використовуватися в спільних операціях. І тут йдеться не лише про стандарти військової техніки, а про підготовку персоналу, про структуру командування, які так само мають відповідати певним спільним стандартам. І для цього ми виробляємо стандарти, щоб забезпечити сумісність техніки під час проведення наших операції», — пояснив він.
Директор департаменту НАТО з питань озброєнь повідомив, що під час зустрічі з українськими колегами він планує обговорити участь України в структурах Наради національних керівників з питань озброєнь, зокрема, з такого аспекту, як дослідження і технології. Також однією з тем на порядку денному буде запровадження проектів цільових фондів у рамках програми «Партнерство заради миру», які пов’язані з утилізацією надлишкових озброєнь.
Значну частину часу буде присвячено обговоренню української оборонної промисловості й планам її трансформації. «Ми також будемо обговорювати, у який спосіб НАТО і Україна можуть співпрацювати в галузі оборонної промисловості», — повідомив пан Бартолі.
На його думку, Україна та її оборонна промисловість мають можливості, які могли б зацікавити НАТО. В першу чергу, вважає він, з натовської сторони могли б бути затребувані можливості України як країни, яка має досить сильний вертолітний парк. Така потреба з боку Альянсу, пояснив представник НАТО, викликана тим, що для реалізації поточної операції в Афганістані існує необхідність у вертолітних перевезеннях. Командування НАТО звернулось із пропозицією до країні-членів Альянсу виділити більше вертольотів для цієї операції.
Торкаючись можливостей українського оборонного комплексу, які можуть зацікавити НАТО, пан Бартолі сказав, що Альянс зацікавлений співпрацювати у двох таких галузях. По-перше, мова може йти про розробку нових засобів для виявлення і боротьби з саморобними вибуховими пристроями. «Це питання є однією з великих проблем під час операцій НАТО», — наголосив представник Альянсу. За його словами, іншою темою для співпраці є знешкодження стрілецької зброї та боєприпасів, артилерійських снарядів і протидії у галузі боротьби з тероризмом. Пан Бартолі нагадав, що ці програми входять до сфери діяльності Наради національних керівників з озброєнь і є відкритими для участі країн-партнерів. Він також висловив переконання, що це ті галузі, де Україна могла дуже ефективно і успішно долучитися до роботи з НАТО, «оскільки, в цій сфері Україна має досвід і знання, які могли б бути корисними».