Перейти до основного вмісту

«Жорстка» промова Байдена

Експерти «Дня» — про «зауваження віце-президента США щодо російсько-українського конфлікту та його наслідків для європейської безпеки»
28 травня, 19:04
ДЖО БАЙДЕН: «США ЧІТКО ЗАЯВЛЯЮТЬ ПРО СВОЮ ПОЗИЦІЮ, ЩО САНКЦІЇ ПРОТИ РОСІЇ ІСНУВАТИМУТЬ І ЗАЛИШАТИМУТЬСЯ У СИЛІ, ДОПОКИ МІНСЬКІ ДОМОВЛЕНОСТІ НЕ БУДЕ ПОВНІСТЮ ВИКОНАНО» / ФОТО З САЙТУ BROOKINGS INSTITUTION

«Тестом для всього світу» назвав російсько-український конфлікт позавчора ввечері віце-президент США Джо Байден у своєму виступі на форумі Міжнародної консультативної ради Інституту Брукінгса у Вашингтоні. «Те, що відбувається в Україні, це не ситуація, в якій одна країна хоче відібрати частину території іншої, тут ідеться про більше, про право країни на кордонах Європи обирати своє майбутнє, про майбутнє НАТО, колективної системи безпеки, нашої єдності, спроможності захистися від агресії. Захист України важливий, щоб затримати подальшу агресію в Європі. Тому те, що відбувається в Україні, матиме наслідки для міжнародного порядку в майбутньому. Китай і багато інших країн уважно стежать за реакцією міжнародної спільноти», — наголосив віце-президент США.

Цей виступ під назвою «Зауваження щодо російсько-українського конфлікту та його наслідків для європейської безпеки» має велике значення ще й тому, що він відбувається напередодні саміту G7 у Німеччині, де обговорюватимуть ситуацію в Україні.

Байден звинуватив російського президента у «жорстокій агресії» щодо України і додав, що Володимир Путін відповідальний за «агресивні репресії у себе вдома». Він також додав, що за будь-яку подальшу агресію в Україні Росія заплатить ще більш дорогу ціну. За його словами, США і НАТО будуть докладати всіх зусиль, щоби зупинити курс Путіна, спрямований на залякування сусідніх держав.

Віце-президент зазначив, що вважає президента Путіна людиною раціональною і вважає, що російський президент намагатиметься домогтися в Україні максимуму можливого. Водночас пан Байден закликав країни Європи продовжити санкції, накладені на Росію, і пообіцяв, що американські санкції не скасовуватимуть.

Байден запевнив, що США і далі будуть надавати допомогу Україні. Він сказав, що Білий дім все ще розглядає питання про постачання зброї Україні. Окрім того, віце-президент закликав київську владу до проведення подальших реформ і, зокрема, як назвав чотири «Д» — дерегуляцію, дебюрократизацію, деолігархізацію, децентралізацію.

Уряд США вже надав Україні 470 млн доларів економічної допомоги і підписав дві гарантії кредитів, на мільярд доларів кожна. Ще одну гарантію кредитів на мільярд доларів пообіцяли до кінця цього року, однак вона залежить від процесу реформ в Україні. «Доти, доки лідери України зберігають віру в проект реформ, США стоятимуть з ними пліч-о-пліч», — сказав віце-президент США.

Говорячи про енергетичну безпеку, Байден, з одного боку, заявив, що настав час Європі зміцнювати енергетичну безпеку, а з іншого — наголосив: «Ми повинні працювати в межах всієї Транс-Атлантики, щоб позбавити Росію можливості використовувати енергетичні ресурси як політичну зброю проти її сусідів». Він також зізнався, що втомився пояснювати за кордоном, що уряд США законодавчо не може поставляти зріджений газ в інші країни, цим має займатися бізнес.

«День» звернувся до експертів із проханням прокоментувати виступ віце-президента США.

«НА ЗАХОДІ ЗРОЗУМІЛИ, ЩО ЙДЕТЬСЯ НЕ ЛИШЕ ПРО УКРАЇНУ, А ПРО ЗАГРОЗУ ЦИВІЛІЗОВАНОМУ СВІТУ, ЩО ЙДЕ ВІД РОСІЇ»

Володимир ОГРИЗКО, екс-міністр закордонних справ України, Київ:

— Це програмний виступ, у якому окреслено основні підходи американської адміністрації до того, що відбувається в Україні, але не тільки в ній, бо на Заході та в США зрозуміли, що йдеться не лише про Україну, а про загрозу цивілізованому світу, що йде від Росії. Тому викладені тези є справді важливими з точки зору підтвердження курсу США і Заходу в цілому з певними нюансами щодо того, що така політика Російської Федерації по відношенню Заходу не є прийнятною. Якщо конфлікт у Грузії 2008 року не дав поштовху до зміни політики Заходу щодо Росії, бо всі перебували в ейфорії, що вона може бути начебто демократичною, то російська агресія проти України, анексія Криму, війна на Донбасі засвідчили, що Захід сильно помилявся. Тому підтвердження Байденом цих основоположних ідей про те, що така політика має бути припинена, а її ініціатори покарані, є надзвичайно важливим. З іншого боку, в мене викликає певний сумнів теза про те, що вони сподіваються на певний здоровий глузд з боку путінського режиму. Не може цей режим змінитися лише тому, що хтось у Кремлі переосмислить ситуацію. Це системна проблема, до якої треба підходити з інших позицій, а саме — з позиції впливу на російський фактор у такий спосіб, щоб він або справді внутрішньо змінився, або виникає питання про нейтралізацію такого фактору, щоб він не став загрозою для всіх інших. Росію ніхто не збирається знищувати. Дуже добре, що світові лідери зрозуміли, що така Росія не може бути частиною цивілізованого світу, і заява пані Меркель, що про повернення до формату G8 не йдеться, є показовою.

А як ви прокоментуєте слова Байдена: «Доти, доки лідери України зберігають віру у реформи, США стоятимуть з ними пліч-о-пліч»?

— Ця теза неодноразово повторювалась, і не лише американцями, а й європейцями. І останній приклад — це Ризький саміт: проводитиме Україна реформи, то матиме допомогу, якщо ні, то — ні. Теза є правильною й адекватною, тільки залишилося дочекатися, коли будуть адекватні дії з нашого боку.

Виступ віце-президента США відбувається напередодні саміту G7 у Німеччині, відтак постає логічне запитання: чи не час лідерам семи найрозвинутіших країн на цій зустрічі оголосити нові санкції проти Росії, яка не виконує Мінських домовленостей. Що думаєте з приводу очікувань України від цього саміту?

— На мою думку, головним і найважливішим сигналом G7 була б практична допомога у вигляді додаткового фінансування. Українська економіка перебуває на етапі, мабуть, свого найбільшого за всі історію після відновлення незалежності падіння. Разом із тим для стабілізації ситуації не потрібні колосальні кошти. Якби країни G7 спромоглися на політичне рішення щодо реального Плану Маршала для України, який був би а) довгостроковим, б) фінансово забезпеченим, в) спрямованим на протидію економічної експансії Росії проти України і Заходу, то це був би надзвичайно потужний і важливий крок для допомоги Україні. Ми здатні діяти адекватно, але так само потужним сигналом і має бути заклик до української влади нарешті навести порядок, зокрема зі своєю галопуючою корупцією, яка жодним чином не долається.

«АМЕРИКА ЗАЛИШАЄТЬСЯ НАШИМ НАДІЙНИМ ПАРТНЕРОМ...»

Дмитро КУЛЕБА, посол з особливих доручень МЗС України:

— Виступ віце-президента Байдена дуже сильний і справді програмний. Він руйнує поширюваний окремими експертами та ЗМІ міф про те, що США та Росія домовилися про щось за спиною України. Америка залишається нашим надійним партнером, оскільки усвідомлює, що російська агресія проти України — це напад не на одну незалежну державу, а на всю систему міжнародної безпеки.

Упевнений, слова віце-президента про зв’язок між реформами в Україні та підтримкою США повністю поділяють в Україні як у високих кабінетах, так і на вулицях. Реформи — запорука успіху української держави і ми вдячні нашим партнерам за підтримку в їх проведенні.

Що стосується наступного саміту «Групи семи», то ми очікуємо єдності держав G7 у захисті територіальної цілісності та незалежності України, обговорення конкретних механізмів надання допомоги Україні та забезпечення виконання Мінських домовленостей.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати