Зі спаринг-партнера — в держсекретарі США
Експерт: Джон Керрі досить добре обізнаний із реальним станом справ в Україні![](/sites/default/files/main/articles/18122012/231-3-2.jpg)
Президент США Барак Обама висуне на посаду глави американського Державного департаменту кандидатуру Джона Керрі, передає CNN з посиланням на джерело в Демократичній партії, яке мало розмову з Керрі з цього приводу. Колишній суперник Джорджа Буша-молодшого на президентських виборах 2004 року має бути затверджений сенатом США.
Офіційне оголошення кандидатури глави зовнішньополітичного відомства США, за інформацією джерела, може відбутися найближчим часом. 69-річний Керрі нині очолює сенатський комітет у закордонних справах і відомий тим, що був спаринг-партнером Обами під час його підготовки до президентських дебатів.
Нагадаємо, в разі затвердження американськими законодавцями Керрі змінить на посаді держсекретаря Гілларі Клінтон. Раніше її найімовірнішим наступником вважали представника США в Організації Об’єднаних Націй Сьюзан Райс, однак вона вирішила за краще заздалегідь відмовитися від посади, будучи залученою в скандал з нападом ісламістів на консульство США в Бенгазі і загибеллю посла США в Лівії Кріса Стівенса. У листі до глави Білого дому вона відмовилася від висунення на посаду держсекретаря. Вона не вірить у те, що сенат США затвердить її кандидатуру, і вважає, що цей процес був би занадто «довгим і суперечливим», повідомляє телеканал NBC.
У сенаті США вважають, що Райс, знаючи, що напад був заздалегідь спланованим, спеціально повідомила, що акція була пов’язана з виходом фільму «Невинність мусульман», який мусульманські віруючі вважають образливим. Неправдива інформація, на думку законодавців, особливо з республіканської частини, зіграла на руку президентові Обамі при його переобранні на другий термін.
Очікується, що цього тижня Обама висуне низку кандидатів на декілька важливих посад, у тому числі на посаду глав Пентагону та Міністерства фінансів.
За повідомленнями ЗМІ, шефом Пентагону стане колишній сенатор від штату Небраска, 66-річний Чак Хейгел, котрий представляв опозиційну Республіканську партію і є, як і Керрі, ветераном війни у В’єтнамі. Також з’явилась інформація, що на посаду директора ЦРУ може бути призначено Майкла Морелла, котрий обіймає цю посаду як «в. о.» після скандального відходу від справ Девіза Петреуса, або Джона Бреннана, який доволі довго працював у цьому відомстві, був резидентом в Ер-Ріяді, а зараз працює помічником президента США з питань боротьби з тероризмом.
«День» попросив екс-посла України в США Олега ШАМШУРА прокоментувати очікуване призначення держсекретарем США Джона Керрі, і чи слід очікувати змін у зовнішній політиці США внаслідок цього і, зокрема, щодо України під час другої каденції Обами?
— Джона Керрі вважають однією з найкращих кандидатур на заміну Гілларі Клінтон як з огляду на його досвід (із 2008 року він очолює сенатський комітет у закордонних справах), так і його інтелектуальний потенціал. Очікується, що процес затвердження Керрі в сенаті буде безпроблемним.
Він належить до кола давніх та послідовних прибічників президента Обами й користується його довірою. На посаді голови комітету він чимало разів виконував делікатні доручення Білого дому, як правило, пов’язані з урегулюванням суперечок із партнерами США. Останній приклад такої «тихої дипломатії» від Керрі — його зусилля з нормалізації відносин США з Пакистаном, які загострилися після рейду зі знищення бен Ладена.
Головна його відмінність від Клінтон полягає в тому, що в нього вже немає політичних амбіцій загальнонаціонального масштабу. Очевидно, він також буде менш схильним до публічності. Разом з тим, як і вона, він навряд чи здійснюватиме вирішальний вплив на формування зовнішньої політики з принципових питань: як і Клінтон, Керрі радше буде виконавцем тих рішень, які ухвалюватимуться в Білому домі. Наскільки ефективним — покаже майбутнє.
Сказане повною мірою стосується політики й в українському напрямі. Малоймовірно, що вона зазнає серйозних коректив за ініціативи нового господаря будинку на Фоггі-Боттом. Утім, за час свого перебування в сенаті продемонстрував інтерес до української проблематики і, як наслідок, має доволі добру обізнаність із реальним станом справ у нашій країні.