Зовнішні пріоритети Саркозі
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20070830/4144-3-4.jpg)
Будівництво Європи є «абсолютним пріоритетом», тим часом як Африка залишається важливим пріоритетом у зовнішній політиці Франції й центральною віссю політики співробітництва ЄС. Про це заявив глава французької держави Ніколя Саркозі під час виступу в Парижі перед головами дипмісій Франції в 180 країнах світу. Це була його перша, з моменту обрання на посаду президента Франції, промова, присвячена зовнішній політиці країни. При цьому президент пояснив, що належить до числа «тих, хто вважає, що Франція не може бути сильною без Європи». У той же час він зазначив, що до кінця року необхідно створити комітет із 10 або 12 «мудреців», які повинні продумати те, «якою Європа буде в 2020 — 2030 роках і які вона повинна виконувати місії?». Свої пропозиції «мудреці» повинні дати до червня 2009 року, коли відбудуться вибори до європейського парламенту. Коментуючи вступ Туреччини в Євросоюз, Саркозі заявив, що Франція не блокуватиме переговори Анкари та ЄС. Разом із тим він повідомив, що віддав би перевагу створенню «асоціації» між ЄС і Туреччиною.
Саркозі також виступив за посилення оборонних можливостей Європи. «Ми повинні разом розробити нову європейську оборонну стратегію, яка повинна бути прийнята під час головування Франції у другій половині 2008 року», — підкреслив французький президент. За його словами, Франція також висуне дуже сильні ініціативи щодо оновлення НАТО. Нагадавши, що з 26 членів НАТО 21 є членом ЄС, французький президент зазначив, що «не має сенсу протиставляти Євросоюз та Альянс: нам потрібні обидві організації».
Саркозі підтвердив, що прагне до активного співробітництва з США. «Я належу до числа тих, хто вважає, що дружба між США і Францією в наші дні важлива так само, як і за часів двох минулих сторіч», — заявив він. Однак, додав Саркозі, Франція вільна не тільки товаришувати, але й не погоджуватися з Америкою. «Бути союзниками не означає бути вишикуваними в струнку», — підкреслив Саркозі. Франція залишається противником війни в Іраку. На думку французького президента, необхідно створити чіткий календар виведення іноземних військ із цієї країни.
У своєму виступі Саркозі застеріг Росію від грубого використання природних ресурсів як політичного важеля в спробі повернутися на світову арену. «Стараючись повернутися на світову політичну сцену, Росія з певною часткою грубості використовує свої активи, особливо нафту й газ», — заявив Саркозі. «Якщо ти володієш величезною силою, не варто поводитися грубо», — зазначив президент Франції. Саркозі заявив, що Росія прагне до все більшого домінування, «у той час, як увесь світ, і особливо Європа, сподівається на її важливу й позитивну участь у розв’язанні проблем нашого часу».
Говорячи про перспективу розвитку ядерної програми Ірану, Саркозі назвав це «без сумніву, найсерйознішою кризою, яка сьогодні стоїть перед нами». Він застеріг Тегеран: «Оволодіння Іраном ядерною зброєю є для мене недопустимим, і я зважую мої слова».
Саркозі також закликав перетворити G8 — «групу восьми», членами якої зараз є США, Росія, Велика Британія, Німеччина, Франція, Італія, Канада та Японія, — в G13 за рахунок входження в цей клуб Китаю, Індії, Бразилії, Мексики й ПАР. За його словами, так індустріально розвинені країни стануть відкритішими для держав світу, які розвиваються найдинамічніше.