Перейти до основного вмісту

Дієва підтримка...

Павел Залєвський: «ЄС може відкрити свій ринок для українських товарів ще перед повною ратифікацією Угоди про асоціацію»
13 вересня, 11:00
ПАВЕЛ ЗАЛЄВСЬКИЙ

Учора Європейський парламент ухвалив простою більшістю голосів резолюцію «Про тиск з боку Росії на країни Східного партнерства у контексті наближення саміту Східного партнерства у Вільнюсі». Європейські депутати закликали Росію утриматися від кроків, які є «грубим порушенням хельсінських принципів» і поважати права, «властиві суверенним країнам і не втручатися у їхні внутрішні справи».

З іншого боку, вони зазначили, що ЄС відповідає за країни Східного партнерства, «які піддаються відкритому, тривожному й зростаючому тиску з боку Росії», і має виступити «з конкретними й ефективними заходами для підтримки країн-партнерів».

«(ЄП) рішуче підкреслює, що вільний вибір країн Східного партнерства, який у жодному разі не впливає негативно на торгівлю з Росією, не повинен змушувати їх зустрічатися з такими наслідками, як торговельні заходи, візова політика, мобільність працівників, втручання в заморожені конфлікти й інші», — йдеться в документі.

Євродепутати також відзначили, що ЄС готовий допомогти партнерам у їхніх зусиллях по інтеграції за допомогою тимчасового застосування відповідних частин Угоди про асоціацію й глибоку й всеосяжну ЗВТ із моменту її підписання.

У резолюції, зокрема, говориться про готовність Євросоюзу «розморозити після підписання або парафування відкладені кредити й програми допомоги, продовжувати вживати заходи, спрямовані на спрощення візового режиму й перспективу впровадження безвізового режиму».

За словами євродепутата Павла Залєвського, окрім слів засудження, котрі, безумовно, мають символічну вагу, у «цій резолюції є пропозиції дуже конкретні кроки». «Найважливішим, на мою думку, є заклик до Ради Євросоюзу після підписання Угоди про асоціацію з Києвом тимчасово запровадити в життя приписи, які стосуються зони вільної торгівлі між Україною та ЄС. Зробити це, не чекаючи на ратифікацію Угоди національними парламентами, що може тривати 2—3 роки. У результаті тимчасового запровадження приписів щодо зони вільної торгівлі між Україною та ЄС Європа відкриє свій ринок для українських продуктів», — написав депутат у своєму Facebook. «ЄС може відкрити свій ринок для українських товарів ще перед повною ратифікацією Угоди про асоціацію», — наголосив він.

«ЦЯ РЕЗОЛЮЦІЯ МАТИМЕ НЕГАТИВНИЙ ЕФЕКТ ДЛЯ ІМІДЖУ РОСІЇ»

Альона ГЕТЬМАНЧУК, директор Інституту Світової політики:

— Важливість цієї резолюції треба розглядати більше з моральної і психологічної точки зору. Адже ми розуміємо, що передовсім, йдеться про моральну підтримку. Проблема в тому, що Євросоюз і Росія, діють зовсім в інших площинах. ЄС, на жаль чи на щастя, не здатен опускатися до того рівня, яким оперує Росія в своєму діалозі з країнами Східного партнерства — економічного тиску, ембарго та ін. ЄС більше апелює до політичних заяв і такого типу підтримки, як ця резолюція. Вона, нині, є дуже важливою. Але дієвими для Росії можуть бути тільки такі ж кроки, які суміщаються з її уявленням про те, як потрібно добиватися результатів. Якщо Європарламент пропонує Європейській комісії розробити якісь конкретні кроки — це позитивний сигнал. Дуже шкода, що деякі країни Східного партнерства очікують не лише моральної підтримки, але й конкретних кроків зі сторони ЄС. Не менш важливим є те, що ЄП заявляє про те, що у торгівлі з Росією зацікавлені всі сторони — і країни Східного партнерства, і ЄС. Адже від таких кроків, як блокування певних товарів, будуть страждати також всі.

Думаю, що ця резолюція матиме негативний ефект на іміджі Росії. І я не думаю, що резолюція матиме якийсь ефект у практичному плані, адже зрозуміло, що в Росії є свій план дій щодо вільнюського саміту. Можливо, ця резолюція, якщо знайде продовження в якихось конкретних рішеннях Європейської комісії та окремих країн-членів — допоможе Росії виробити нове розуміння, що потрібно «підкоригувати» свій план тиску на країни Східного партнерства. Однак у Росії давно звикли, що ЄС полюбляє робити багато заяв, але які не є для неї аргументом у зміні своїх підходів до країн Східного партнерства і свого зовнішньо-політичного вибору.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати