Iгор СМЕШКО: «Служба безпеки має бути «національною контррозвідкою»
Колишній голова СБУ став лектором Літньої школи журналістики «Дня»
Вже півтора року як Україна фактично живе в умовах військової агресії Кремля. Пережили багато страждань, горя, втрат — людей, територій. Але нав’язана нам трагедія продовжується. Війна триває кожного дня. І в цих умовах щоденно гостро постають питання державної безпеки, збереження незалежності та демократії в Україні. Саме вони стали опорними пунктами для бесіди учасників Літньої школи «Дня» з колишнім керівником Служби безпеки України, професіоналом із великим досвідом роботи Ігорем Смешком.
Пан Ігор розповів нам про те, якими він бачить ефективні спецслужби та проаналізував прорахунки у їхній роботі. «Спецслужба — це структура, яка повинна передбачати проблемну ситуацію і запобігати порушенням законодавства та злочинній діяльності. Найсильнішим її елементом є контррозвідка. По суті, Служба безпеки і має бути національною контррозвідкою», — впевнений гість «Дня».
Після спілкування із західними політиками і експертами під час неодноразових неформальних зустрічей, Ігор Смешко вкотре пересвідчився, що потрібно зміцнювати військовий та економічний потенціал в першу чергу країни власноруч. Але в той же час потрібно «переконати Захід, що це не тільки війна України та Росії, це війна двох цивілізацій. Ставка Росії — це не тільки Україна, ставка Росії — мати вирішальне слово в європейських справах».
«Ви прийшли вчитися у правильну газету та до правильного керівника — Лариси Івшиної. Це єдина газета, яка словом дає можливість українському народу відчути нашу історію, наше коріння, наше майбутнє. Без цього відновити країну неможливо», — підсумував гість.
Наприкінці зустрічі Ігор СМЕШКО отримав символічний «набір» лектора Літньої школи: значок Алегро, нову «днівську» футболку та диплом (на котрому — соняшники, більшість з яких — з одного боку паркану, а один — з іншого). «Я думаю, що це певний баланс у природі, який є основою розвитку», — поділився враженнями лектор.
Про основи демократії, професіоналізм працівників спецслужб, роль комітету з питань розвідки та децентралізацію очима Ігоря СМЕШКА — читайте в наступних номерах «Дня».
ВРАЖЕННЯ
Тетяна ЛIТВIНЧУК, Київський національний університет імені Тараса Шевченка:
— Сьогодні в Літній школі знову цікавий лектор, який має досвід роботи на керівних посадах в СБУ, Комітеті з питань розвідки при Президенті України та інших провідних державних структурах. Цікаво було послухати думки Ігоря Смешка про демократію, контроль за владою, його дипломатичний досвід за кордоном, діяльність правоохоронних структур в Україні та виклики перед Україною в умовах російської агресії.
Оксана ГРУБА, Львівський національний університет імені Iвана Франка:
— Сьогоднішній лектор — людина, яка довго пропрацювала в державних структурах, тому знає усю систему зсередини і може вказати на реальні шляхи вирішення питань, на які ми довго не можемо знайти відповіді. Лише за умови знання нашого минулого, ми зможемо вибудувати благополучне майбутнє для нашої країни. Олександр Довженко казав: «Народ, що не знає своєї історії — народ сліпців». Ми маємо чітко вивчити усі процеси, які колись мали місце в нашій та історії інших держав.
Олена ЛИТВИНОВА, Львівський національний університет імені Івана Франка:
- Наш сьогоднішній лектор показав нам свою принциповість та розповів про мінуси нашої влади. Ігор Смешко повідомив, що та модель, яку взяли за основу наші політики, є тільки руйнівною. Політики розкололи країну на дві частини, і через це спостерігаємо конфлікт інтересів. Ця проблема є системною, у кожного, хто при владі, ганебна ціль – мати «доступ до ресурсів». Ігор Петрович відкрив завісу в світ політики.
Дмитро ПЛАХТА, Львівський національний університет ім. Івана Франка:
- Зустріч Ігоря Смешка із Літньою школою журналістики «Дня» – це, в першу чергу, лекція на тему «Робота спецслужб». Лектор, який знає цю систему, розповів студентам про особливості діяльності Служби безпеки України. На кожне питання він відповідав, попередньо ознайомлюючи «літньошколярів» із теоретичним аспектом і передісторією тої чи іншої теми.
Аліна ВАВРИНЮК, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича:
- На зустрічі з Ігорем Смешком ми почули думку професіонала про проблеми спецслужб, зокрема – проблему добору кадрів. Також під час лекції можна було провести паралелі між українськими та закордонними спецслужбами. Правда, робота українського СБУ у цьому сенсі швидше сприймається як крива, дотична до іноземного досвіду лише у кількох точках. До того ж, зустріч із очільником СБУ у 2003-2005 роках була цікавою хоча б тому, що її можна було порівняти із зустріччю ЛШЖ із іншим керівником цієї структури – Валентином Наливайченком.
Випуск газети №:
№130, (2015)