$10 мільярдів, щоб зірвати асоціацію
У Росії придумали, як покарати Україну за прагнення до енергонезалежностіРосія продовжує вести проти України досить агресивну, хоча водночас і гнучку, інформаційну кампанію, в якій використовується і батіг, і пряник. Вона, поза сумнівом, спрямована передусім на те, щоб, кінець кінцем, не допустити підписання договору про асоціацію з Європейським Союзом. Минулої неділі для цього було використано російський Фонд національної енергетичної безпеки. У своєму аналізі поточної ситуації на ринку газу України експерти цієї організації оприлюднили чергову «страшилку». На їхню думку, у відповідь на недобір Україною 2013 року дорогого російського газу «Газпром» може нарахувати нашій країні величезний штраф.
За словами заступника генерального директора Фонду національної енергетичної безпеки Олексія Гривача, повідомляє УНН, «Нафтогаз» іще раз йде на порушення умов «бери або плати» за контрактом від 2009 року. «За нашими оцінками, «Нафтогаз» навряд чи зможе за підсумками року купити у «Газпрому» більш як 17—18 мільярдів кубометрів. А має — 41,6 мільярда кубометрів. За середньоконтрактною ціною 410 доларів за тисячу кубометрів недобір коштуватиме близько 10 мільярдів доларів», — підрахував Гривач. Він також стверджує, що заяви української сторони з приводу високих цін на російський газ і щодо цін на газ, що отримується з Європи реверсом, також не зовсім слушні. Гривач у своїх претензіях до України не є оригінальним. Раніше з подібною, хоча й не настільки конкретною заявою виступила прес-секретар прем’єр-міністра РФ Наталія Тімакова. Приводом для цього стали висловлювання українських керівників. Президент України Віктор Янукович зауважив, що обсяг закупівлі Україною імпортного газу скоротився з 42 мільярдів кубометрів 2010 року до 18 мільярдів поточного року. Прем’єр-міністр Микола Азаров узагалі вважає за можливе відмовитися від закупівель газу в Росії.
Тим часом, лише недавно президент РФ Володимир Путін повідав про небачене російське благодіяння — мовляв, «Газпром» з відома російського керівництва надав Україні знижку для закачування газу до підземних сховищ. Але інформаційні агентства й усі експерти стверджують, що 5 мільярдів кубометрів за ціною $260 за тисячу кубометрів надано групі Ostchem Holding.
«За чинним контрактом, в Росії багато можливостей, і я думаю, що вона ними скористається. Інше питання, коли це буде зроблено. Усе залежить від керівництва Росії. У контракті є й інші можливості, щоб створити складнощі Україні з постачаннями газу в холодний період року. Росіяни добре володіють ситуацією з наповненням наших підземних сховищ, і тому ми можемо чекати вельми напружених відносин у цій сфері», — розповів «Дню» незалежний енергетичний експерт Олександр Нарбут.
Чим зможе відповісти на це Україна? Експерт вважає, що прем’єр-міністр лише нещодавно почав міркувати про необхідність створити якусь, мабуть міждержавну, комісію, яка розглядатиме питання вдосконалення українсько-російських відносин у газовій сфері. А уряд працює безпрецедентно довго, як для нашої країни, й дивно, що лише тепер він дійшов такого висновку й, можливо, спробує відновити й модернізувати міжурядові угоди, термін яких добіг кінця в січні цього року. У них можна було б кардинально вирішити спірні питання й припинити постійно мусирувати недосконалість контрактів 2009 року. Це було б коректно протягом першого року роботи уряду, але тепер цього вже не варто робити. І це стосується не лише Росії, а й взаємин з іншими країнами, з якими перетинаються українські національні інтереси в галузі енергетики — Азербайджаном, Туркменією, Словаччиною.
На жаль, продовжує Нарбут, зі звіту, підготовленого Україною про виконання зобов’язань, узятих при вступі до європейського Енергетичного співтовариства, зрозуміло, що ми не дуже старалися. А от що за газ по $260 отримала Україна від Росії, наша влада досі не може пояснити громадськості. Експерти впевнені, що це газ для Фірташа. Уряд мовчить і міркує про те, що українську хімію треба рятувати. Але ж Путін говорив, що газ здешевили для України. Азаров цього не спростовує. То чого в такому разі нам ще хотіти? Адже фігура мовчання означає згоду. Хотілося б почути від пана Азарова, як насправді йдуть справи.