17 миттєвостей музики

У нашій столиці проходить найпрестижніший форум сучасної академічної музики «Київ Мюзик Фест»
Цього року фестиваль проходить уже 17-ий раз. Він представляє публіці понад 200 музичних творів: від старовинних і класичних (Де Машо, Бах, Моцарт) до сучасних, як українських, так і зарубіжних. Концерти проходять у різних залах Києва: Колонний зал іменi М. Лисенка, Храм святого Василія Великого, Михайлівський Золотоверхий собор, Великий і Малий зали Національної музичної академії України іменi П. Чайковського, Будинок вчених та Будинок вчителя. Провідні вітчизняні колективи виконують твори 135 українських і більш як 70 закордонних авторів. У програмах фесту традиційно переважають твори українських композиторів різних поколінь — від студентів НМАУ до метрів вітчизняної композиторської школи (голова організаційного комітету Євген Станкович та художній керівник фестивалю Мирослав Скорик).
Фестиваль відкрився симфонічним концертом «Парад концертів». Прозвучали твори Семюела Барбера (США), його послідовника Едварда Гарта (він був присутній у залі) та легендарного класика ХХ століття Дмитра Шостаковича: фортепіанний та віолончельний концерти, виконані цього вечора, незмінно викликають фурор, оскільки поєднують глибокий філософський смисл та ефектність, шалену енергію і трагічне напруження, яскраву виразність без зайвого надриву. У музиці американських авторів цікаво було шукати риси національної своєрідності, які в сучасній музиці не завжди помітні — наші часи майже стерли відмінності між культурами різних народів — і знаходити приємну для слуху мелодійність та елементи естрадної і джазової музики, органічно «вплетені» в музичну тканину, одночасно з емоційною напруженістю, властивою світовідчуттю сучасної людини. А американська манера гри, як правило, видовищна і артистична. Утім, двоє з чотирьох солістів, піаніст Володимир Вінницький та віолончелістка Наталія Хома — уродженці України. Саме вони грали Шостаковича цього вечора. Благозвучна, кінематографічно-видовищна і безпосередньо-задушевна музика Барбера дуже невимушено звучала в упевненому та яскравому виконанні скрипальки Лі-Чін Сиоу (США). Американський піаніст Енріке Граф представив українську прем’єру — концерт Е. Гарта. Виступи солістів супроводжував Симфонічний оркестр Національної філармонії України (диригент — Микола Дядюра). Усі виступи були зустрінуті гарячими оплесками, а значить Урочисте відкриття одразу «задало тон» фестивалю.
Цього року на «Київ Мюзик Фест» виконується 7 симфонічних, 6 хорових, 14 камерних, кілька сольних концертів, пройде й традиційна наукова конференція під назвою «Українська музика 20-х років XX століття», а також низка екзотичних заходів на зразок «Великого електроакустичного перформансу за участю композиторів Алли Загайкевич, Івана Тараненка, Театру «Танцлабораторіум», польського клавесиніста Марека Топоровського та ін.
На фесті беруть участь найбільші симфонічні оркестри України: Національний, Президентський, Радіокомпанії, Київської та Харківської філармоній; ансамблі: «Київська камерата», «Київські солісти», «Рикошет», «Нова музика в Україні», Студентський симфонічний оркестр НМАУ, хори «Київ», «Кредо», «Хрещатик», «Благовість»; хорові колективи з Луцька («Оранта»), Дрогобича («Відлуння») і солісти. Зарубіжними гостями стали: композитори Едвард Гарт та Альфред Швайцер, піаністи Енріке Граф, Володимир Вінницький, скрипалька Лі Чін Сіоу, віолончелістка Наталія Хома (всі — США), дует із Нідерландів Дорос Гохшейд (віолончель) і Франс ВАН Рут (фортепіано), ансамбль «Спіралі» (Бельгія).
Традиційно на фестивалі звучать прем’єри. Цього року меломани почують Симфонію № 1 «Академічна» Лева Колодуба, «Чорнобильську симфонію» Юрія Алжнева, Концерт № 2 «Памяті Д. Шостаковича» Ігоря Щербакова, композицію «Нуль» для симфонічного оркестру Вікторії Полєвої, камерні твори Жанни Колодуб, Кармели Цепколенко, Сергія Пілютікова, сольні проекти Євгена Громова («Портрет-марафон» із творів Дйордя Куртага до 80-річчя від дня народження) та Романа Юсипея (баян). Вагомою подією нинішнього фестивалю стане виконання «Усеношної» А. Веделя камерним хором «Київ» та ін.
У пам’ять про засновника «Київ Мюзик Фесту» Івана Карабиця, який помер чотири роки тому, відбудеться прем’єра його «Поеми для симфонічного оркестру та баритону» на вірші І. Франка і презентація Довідника його творів, а також концерт лауреатів Конкурсу української фортепіанної музики іменi І. Карабиця.