«218 проблем»
Технічна готовність до виборів у столиці викликає сумнівиПоказовим щодо даної ситуації можна вважати виступ голови дільничної комісії №41 Ольги Генералової, на дільниці якої всі перераховані проблеми склалися в один катастрофічний комплекс. Жінка простудженим голосом розповіла про те, що для роботи комісії виділили бетонну яму в підвалі, яка колись була громадським туалетом і від чогось схожого на ремонт не стала більш теплою, більш доступною для виборців і більш місткою. Вона також розповіла, що крім традиційних столів, стільців, телефонів, сейфа у її комісії не вистачає ще й людей, оскільки багато партій та блокiв, які, як відомо, повинні були направити своїх представників у дільничні та окружні комісії, цього просто не зробили, а якщо і зробили, то кадри виявилися цілком неознайомленими зі специфікою роботи на виборах.
Звичайно, всі ці проблеми вирішуються, але до виборів залишився один тиждень, і Центральна виборча комісія ось-ось повинна отримати звіти окружних комісій про готовність до проведення голосування і передати їм бюлетені, які до 31 березня повинні бути надійно сховані у сейфах, — але ж сейфів у дільничних виборчкомах 218- го округу майже немає. Найгірше, що тепер уже не можна бути впевненим, що подібні технологічні проблеми виникли тільки у Солом’янському районі. Не виключено, що представники окружної комісії №218 просто першими усвідомили масштаби можливих наслідків виборів як по своєму округу, так і кожен особисто для себе. Адже саме вони у разі провалу голосування нестимуть відповідальність за погану організаційно-технічну підготовку волевиявлення громадян.
Проте самі члени комісії винними себе не вважають. На їхню думку, дана ситуація насправді є одним зі способів влади провести вибори (або ж зірвати їх) за своїм сценарієм і при цьому звалити всю відповідальність на окружні комісії. Потрібно зазначити, що, згідно із новим законом про вибори, окружні комісії формуються партіями і блоками, а не місцевою владою, — і в цьому, швидше за все, і ховається корінь цієї проблеми. Ситуація виглядає більш неоднозначною, якщо врахувати, що цю версію розділяє, до речі, і кандидат у народні депутати по 218 округу, ініціатор «касетного скандалу №2» Дмитро Понамарчук, який вважає, що таким чином влада протестує проти такої зміни виборчого закону і показує політичним силам їхню неспроможність в організації виборів. Мовляв, хотіли свободи і демократії — отримуйте, але як ви, цікаво, викрутитеся без нашого адмінресурсу, проти якого так багато виступаєте? Крім цього, на думку Д. Понамарчука, саботуючи задоволення потреб дільничних комісій і надаючи «помилкові» списки, влада отримує безліч шансів опротестувати результати виборів.
Присутні представники місцевої влади з думкою окружної комісії та кандидатів у депутати, звісно, ж не погоджувалися. Під час виступу глави Солом’янської районної адміністрації Валерія Титарчука збори переросли у дискусію в стилі «сам дурень» і перейшли на особистості, що у цьому випадку не має жодного відношення до виниклої проблеми. В. Титарчук звинуватив голову окружної комісії в організації фарсу з метою дискредитувати владу і сказав, що всі проблеми, які обговорюються тут, для районної влади — справжні дрібниці, які можна було спокійно вирішити у робочому порядку і які будуть ліквідовані протягом наступного дня. Незрозуміло тільки, чому всі ці «дріб’язкові» проблеми не можна було вирішити раніше, — а не тягнути ледь чи не до дня голосування? Причому, це питання однаково стосується як районної влади, так і окружного виборчкому.
Зрештою збори вирішили консолідувати сили окружної комісії, кандидатів у депутати і місцевої влади для найшвидшого виходу з технологічної кризи.
Залишається сподіватися, що комплексна «проблема №218» на день виходу номера дійсно буде ліквідована, і що подібних ситуацій більше ніде не спостерігається. Інакше у день виборів, а особливо після них, можна буде чекати безліч неприємних сюрпризів.