300 мільйонів гривень «згоріли» у пожежах
За кількістю загиблих нам немає рівних у світіПротягом минулого року в Україні було зареєстровано більше п’ятдесяти тисяч пожеж, що у середньому на 0,3% менше, ніж у 2000 році. Про це учора заявив журналістам головний державний пожежний інспектор України Григорій Рева. На жаль, відзначив він, незважаючи на таку, здавалося б, радісну тенденцію, статистика свідчить, що кількість загиблих на пожежах збільшилася майже на 10% і становила 3515 чоловік. А за інформацією прес-центру Держпожслужби, під час морозів кількість загиблих на пожежах досягала 30—40 чоловік на добу. Такого, стверджують пожежники, не було за всю історію пожежної служби. Не менш важливим є й матеріальна сторона питання — економіці країни нанесено збиток більше ніж у 300 тисяч гривень. Найскладнішою, за словами головного пожежника країни, залишається ситуація у житловому секторі, де реєструється близько 80% пожеж, оскільки чинним законодавством не передбачено заходів зі здійснення пожежного нагляду.
Щодня в Україні реєструють близько 160 пожеж. Кожної доби підрозділи Державної пожежної охорони виїжджають по сигналу «Тривога» до 576 разів, і приблизно половина таких викликів — фальшиві, говорить Г. Рева. Навіть незважаючи на адміністративну і кримінальну відповідальність, передбачену для таких «жартунів» (нагадаємо, що покарання за телефонні «жарти» у деяких випадках може дійти до п’яти років позбавлення волі. — Авт. ), їх не стає менше. «І це у той час, коли комусь потрібна реальна допомога», — сказав Г. Рева. Він також підкреслив, що Україна займає шосте місце у світі за кількістю пожеж, а аналогів за кількістю загиблих на пожежах — немає.
На даний момент, за словами Г. Реви, крім вікового фінансового питання, однією з головних проблем наших вогнеборців є неврегульованість законодавства. Так, ряд статей «Закону про пожежну безпеку», який регламентує права та обов’язки пожежників, або ніколи не працювали, або не були узгоджені з іншими законами. Крім того, у зв’язку з прийняттям законів про підтримку розвитку підприємництва в Україні, у «пожежному» Законі повністю не визначені функції Держпожнагляду над об’єктами, що здійснюють підприємницьку діяльність. Природно, що у цьому випадку страждають обидві сторони — пожежники не можуть якісно і на всі 100% законно виконувати свої функції, а підприємці перманентно скаржаться на адміністративний тиск з боку пожежників. Тим часом підприємці, за словами Г. Реви, часто не виконують розпоряджень пожежних, навіть незважаючи на те, що останні йдуть їм назустріч і не припиняють роботу підприємств через часто незадовільні умови пожежної безпеки. Одним з останніх прикладів Г. Рева назвав пожежу в універмазі міста Донецька, коли після двох аналогічних випадків його робота не була припинена. До речі, додав він, незважаючи на те, що у цих пожежах відчувається кримінальне підгрунтя, розслідування справи не було проведено вчасно і лише зараз слідча комісія готується винести свій вердикт.