Арт-Україна в грузинському інтер’єрі
У Тбілісі з успіхом проходить найбільша в історії незалежності двох країн виставка сучасного мистецтва![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20100519/484-2-1.jpg)
Останніми роками Грузія стає ближчою українцям. Можна пригадати про незабутній «візит» робіт Ніко Піросмані, які експонувалися в Національному художньому музеї, відкриття Галереї грузинського малярства в Києві, і ось нині наша країна наважилася на художнє алаверди...
ArtVoyage — перша приватна «гастроль» із колекції Музею сучасного образотворчого мистецтва України, яка викликала величезний інтерес публіки (на прохання Національного музею Грузії в Тбілісі, в двох залах якого розташувалася виставка, продовжили терміни вернісажу). На ній представлено сто малярських, графічних і скульптурних робіт. Експозиція вийшла вельми різношерстою за стилями, технікою та тематикою, але цілісною за сутністю. «Топовими» об’єктами виставки стали: фундаментальне полотно «Історія України» Федора Тетянича, «Дихання весни» Олени Яблонської, моделі видатного скульптора та режисера Івана Кавалерідзе «Бунт» і «Журавлі летять», знаковий «Натюрморт» Карла Зверинського, «Діти, які тікають від грози» сучасного художника Олександра Ройтбурда, «Вулиця Бахчисарая» класика «кримської школи» Петра Столяренка, «Весна» яскравого представника київської школи Бориса Раппопорта. Втім, класичний акорд імен був набагато більш багатообразним, хоча звучав більш камерно (було представлено роботи Миколи Глущенка, Тетяни Яблонської, Сергія Базилева).
За концепцією куратора виставки Тетяни Грущенко й директора МСОМ Михайла Шевченка, експозицію було складено так, щоб продемонструвати арт-мапу України останніх десятиліть, для чого вичленували одну сорокову частину колекції музею (його фундатор Сергій Цюпко). До речі, завдяки МСОМ розкрився цілий «культурний шар» художнього життя нашої країни, невідомий широкій громадськості, представлений одеською, львівською, харківською, кримською, київською та іншими регіональними школами. Нагадаємо, якщо до 1985 року Міністерство культури ще купувало картини, то потім цей процес припинився, в результаті українських художників цього періоду практично не представлено в експозиціях державних музеїв.
До речі, Національний музей Грузії може похвалитися доброю колекцією українського малярства. Її гордість — 12 графічних і малярських робіт Олександра Шевченка початку минулого століття, який у Грузії цінується так само, як в Україні Ніко Піросмані (його роботи, в числі інших видатних витворів грузинського мистецтва XX століття з колекції Національного музею Грузії, будуть виставлені в МСОМ восени цього року в рамках візиту у відповідь грузинської сторони).
ArtVoyage має намір розширити географію. Головну мету заходу було досягнуто — в Грузії гідно оцінили українську колекцію, що, поза сумнівом, надихнуло на продовження АrtVoyage до інших країн: Литви, Росії, а потім — до Європи.