Багаті бідністю
В Україні низький рівень життя консервується корупцієюМинулої неділі Україна й весь світ відзначали Міжнародний день боротьби з бідністю. У зв’язку з цим Президент Віктор Янукович звернувся до громадян країни й запевнив, що боротьба з бідністю є одним із пріоритетів економічних реформ в Україні. Президент нагадав, що під час саміту в рамках 65-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН, що проходила у вересні 2010 року, він запевнив міжнародну громадськість, що Україна виконає свої зобов’язання щодо досягнення до 2015 року Цілей розвитку тисячоліття, однією з яких є подолання бідності.
Як наголошується у зверненні Президента, ініційована ним Програма економічних реформ на 2010 — 2014 роки «Багате суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» передбачає широкий спектр проведення системних реформ, спрямованих на створення сучасної потужної економіки й забезпечення високого рівня життя людей.
Що зроблено в цьому напрямку? Президент розповідає про запровадження декількох національних інноваційно-інвестиційних проектів, реалізація яких сприятиме поліпшенню добробуту українських громадян. І вже тепер, як зазначає Янукович, поетапно зростають розміри прожиткового мінімуму, заробітної плати, пенсії й соціальних виплат. Підготовлені законодавчі пропозиції щодо підвищення допомоги матерям при народженні дітей та дітям з малозабезпечених сімей.
Президент запевняє, що постійно контролюватиме виконання завдань з активізації боротьби з бідністю, стежитиме за дотриманням державних соціальних гарантій і норм Конституції України. У той же час, він зауважує, що підсумок усієї цієї роботи визначає не лише він. «Скорочення масштабів бідності та її викорінювання залежить від рішучих дій кожного громадянина, небайдужого до долі тих, хто страждає через бідність. Тому, звертаючись до представників влади, соціально відповідального бізнесу й депутатів усіх рівнів, закликаю докласти максимум зусиль, щоб подолати це соціальне зло», — говорить Президент. Він переконаний, що «разом ми зможемо змінити життя на краще, досягти значного прогресу в соціально-економічному розвитку й забезпеченні просування України в число найрозвиненіших і найбагатших держав світу».
Завдання, чесно кажучи, не з легких. Хоч як це прикро, але Україна в рейтингу щодо багатства зайняла передостаннє місце серед 40 європейських держав. Про це йдеться в звіті Global Wealth-2010 швейцарського банку Credit Suisse. Як наголошується в цьому документі, середній розмір статків громадянина України становить 2,7 тис.долл., що лише на 200 доларів більше, ніж у найбіднішій державі Європи — Молдові. Але й у молдован, схоже, кращі перспективи вибратися з бідності. За останнє десятиліття «середня» Молдова збільшила свої статки майже в чотири рази, тоді як українець — лише втричі.
Експерти Credit Suisse підрахували, що в цілому з 2000 до 2010 року особистий добробут усіх жителів планети зріс більш як на 40%. Чому ж Україна, як то кажуть, пасе задніх у розподілі світового багатства? На це запитання днями безкомпромісно відповіла організація GRECO: Україна гірше за всіх бореться з корупцією. Пакет антикорупційних законів мав набути чинності з 1 січня 2010 року, але цей термін було перенесено Верховною Радою на 1 січня 2011 року. На думку експертів організації, блокування імплементації пакету антикорупційних законів узагалі ставить під питання бажання України боротися з корупцією.
Чи не тому в країні дуже повільно відроджуються надії на підйом економіки? Як повідомив нещодавно Національний банк, індекс ділових очікувань у третьому кварталі цього року зменшився в Україні з 121,8% до 115,4%. Оцінки поточної економічної активності залишаються стриманими, що свідчить про повільне відновлення економіки, зазначають експерти Нацбанку. За результатами опитування, підприємці продовжують негативно оцінювати поточний фінансово-економічний стан своїх підприємств, хоча негативний баланс очікувань зменшився і склав «мінус» 9,7% проти «мінус» 18,0% у другому кварталі 2010 року.
Український уряд планує боротися з бідністю шляхом впровадження карток на продукти харчування для малозабезпечених громадян. Можна передбачити, що таким чином Кабмін просто хоче зняти з себе відповідальність за інфляцію. А чи стануть після цього малозабезпечені багатшими, це ще велике питання. Опозиція цю ідею вважає цинічною. Член парламентського комітету з соціальної політики, народний депутат від БЮТ Андрій Павловський зазначає, що впровадження карток на продукти — це повернення до радянських методів соціального захисту населення, й викликане тим, що влада просто не передбачила в держбюджеті коштів для дотацій.