Багато галасу даремно
Медіа-експерт про ліквідацію комісії з питань моралі: «Етичні стандарти повинні регулюватися суспільством». Хто візьме на себе таку відповідальність?Учора депутати розглянули законопроект про внесення змін до Закону України «Про захист суспільної моралі», який створив передумови для ліквідації Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі. Парламентарі виявили надзвичайну одностайність — за основу і в цілому проголосували «за» 245 нардепів. Під час обговорення законопроекту лунали дошкульні характеристики органу, як-от «паразитуючий» та «одіозний». Вікторія Сюмар та Ірина Подоляк наголошували на тому, що це — неефективне використання бюджетних коштів та занадто велика розкіш в часи війни, а Юрій Луценко закликав «ліквідувати потворне дитя Черновецького».
Про ліквідацію комісії з питань моралі в Україні говорять уже давно. За 5 років на цей орган було потрачено 30 млн грн, натомість комісія видавала рішення на кшталт «взяти до відома, що Тарас Шевченко — національний символ України».
До того ж це рішення було одним із пунктів Коаліційної угоди. У підпункті 2.3.4 розділу XV «Соціально-гуманітарна реформа» зазначено: «Ліквідація комісії з питань захисту суспільної моралі як державної інституції». Проти ліквідації цього органу одразу ж виступила Всеукраїнська Рада Церков. Проте активісти продовжили боротьбу за ліквідацію «старорежимного органу», зокрема народний депутат «Самопомочі» Ірина Подоляк 4 лютого опублікувала лист із підписами інших депутатів до Арсенія Яценюка, в якому нардепи звертаються із закликом якнайшвидше завершити процес ліквідації комісії з питань моралі.
Громадські активісти та деякі народні депутати постійно намагалися роз’яснити як Раді Церков, так і суспільству, що комісія з питань моралі не має нічого спільного із захистом цієї ж моралі. Перед голосуванням автор законопроекту Ольга Червакова зазначила, що експертизи цього органу є юридично нікчемними і їх не можна прикріпити ні до адміністративної, ні до кримінальної справи. Натомість у законі є дев’ять державних органів, які мають можливість здійснювати нагляд за захистом суспільної моралі.
— Думаю, процес ліквідації усе одно не буде швидким, — коментує «Дню» медіа-експерт Світлана ОСТАПА. — Уже стільки разів ми «ховали» комісію з питань моралі, але все одно все затягувалося. Думаю, голова комісії Василь Костицький проводив індивідуальну роботу з тими, хто мав би це робити на практиці, і питання не виконували. Після того як сьогодні ухвалили закон, певні дії у правовому полі має виконати Кабмін. Там є як прихильники, так і противники комісії.
У діяльності цієї комісії є певна колізія. Однією з її функцій було надання експертних висновків щодо визначення, наприклад, закликів до ксенофобії чи розпалення релігійної або національної ворожнечі. Цього від них могла вимагати міліція. Але їхні експерти не були в реєстрі судових експертів, які мають ліцензію, а відповідно і право робити такі висновки. Мені здається, якщо така комісія і мала би працювати, то тільки на громадських засадах і на місцевому рівні. Загальнонаціональної комісії не потрібно. Це пережиток минулого. Та й узагалі питання моралі повинні регулюватися суспільством, а не правом.