«Башмаки», «Сейлем» і Київ
Грач здаватися не збираєтьсяУчора вранці Леонід Грач, якого зняли з передвиборної дистанції рішенням суду, провів брифінг для журналістів. На ньому він розповсюдив текст своєї Апеляційної скарги і сказав, що «кожен громадянин має свої права, і я збираюся свої права захищати аж до міжнародних інстанцій». У зачитаній заяві для преси Леонід Грач підкреслив, що «рішення місцевого суду Центрального району Сімферополя не витримує жодної юридичної критики, є політичним замовленням і наслідком тиску на суд із певних київських кабінетів і тих кримських угрупувань, які мають такі гучні назви як «Башмаки» і «Сейлем». Я подав апеляційну скаргу і чекаю реакції. Кращою реакцією для тих, хто давив на суд, було б схаменутися і скасувати своє рішення. Це стало б якраз кращим доказом того, що суд спроможний вийти з-під тиску і впливу тих режисерів, які ним керували… Але якщо суд цього не зробить, у чому я не сумніваюся, знаючи замовників, я буду апелювати вище, до Верховного Суду України…»
Він висловив жаль, що «в Україні такі великі правові недоліки, що, по суті, громадянин позбавлений можливості захистити свої права в судовому порядку». З його слів, «ці судові ігрища увійшли в політику і зачепили суспільно-політичну ситуацію в Криму».
У поширеній для преси апеляційній скарзі Леонід Грач наполягає на тому, що подані ним до окружкому документи були без недоліків: на його думку, закон про вибори депутатів Верховної Ради Криму не передбачає подачі заяви про припинення виконання обов’язків держслужбовця, не передбачає форми подачі декларації і не вимагає вказувати у ній площі технічних приміщень житлового будинку. Він також стверджує, що закон про вибори депутатів Верховної Ради Криму не передбачає форми декларації про прибутки, а тому він міг подати її у будь-якій формі. Леонід Іванович також стверджує, що всі операції з продажу квартири і отримання знову побудованого житлового будинку в подарунок вела його дружина Грач Валентина Михайлівна, і якщо там і є питання, то це не можна поставити у провину йому, Грачу Леоніду Івановичу…
Учора опівдні на площі Леніна у Сімферополі було призначено мітинг на підтримку Леоніда Грача. Біля пам’ятника Леніну зібралося, мабуть, порівну: учасників мітингу, журналістів і міліції. Під контролем ситуацію на площі намагалися тримати пенсіонери агресивного вигляду та поведінки, які напали на присутніх кореспондентів, тикали їм дулі в об’єктиви і обзивали непристойними словами. Декілька бабусь і дідусів із палицями кинулися на групу журналістів і з криками: «Геть звідси!» чомусь намагалися відтіснити їх із площі на проїжджу частину. Тільки втручання міліції запобігло самосуду. Один із учасників мітингу замахнувся палицею на телеоператора «Інтера» Дениса Погорєлого, і він, рятуючи від удару телекамеру, підставив під удар руку. На мітингу Леонід Грач так і не з’явився. Цікаві незабаром розсіялися, на площі залишилося декілька десятків пенсіонерів, які намагалися доводити журналістам і міліції переваги радянської влади. Зате з’явилися комсомольці, які почали встановлювати намети і лозунги на захист Леоніда Грача. Загалом було встановлено 6 наметів. Начальник кримської міліції Микола Паламарчук, який прибув на площу, сказав, що буде розбиратися, чи мають право організатори мітингу встановлювати намети, і що «міліція не допустить порушення громадського порядку».
Кримська асоціація вільних журналістів поширила заяву, в якій говориться, що «дії учасників мiтингу проти журналістів є не що інше, як пряме й агресивне перешкоджання виконанню ними своїх професійних обов’язків, загроза свободі слова. Ми вимагаємо від правоохоронних органів Криму забезпечення безпеки журналістів і притягнення до відповідальності організаторів провокації».
Як повідомила кореспондентові «Дня» секретар місцевого суду Центрального району Сімферополя, суд дійсно отримав скаргу від Леоніда Грача, й голова суду Олександр Опанасюк прийняв ухвалу скаргу відхилити в зв’язку з тим, що ухвала суду з питань суперечок у ході виборчої кампанії згідно з законом остаточна і оскарженню не підлягає.
Кримський політикум по різному коментує ситуацію. У заяві кримської організації СДПУ(о) говориться, що кримські соціал-демократи «з повагою ставляться до таких сильних і гідних суперників як Леонід Грач, а тому у нас рішення суду не викликало почуття торжества, а тим більше, зловтіхи. Враховуючи недосконалість закону про вибори, у такому становищі може опинитися будь-хто із суб’єктів виборчого процесу…» Соціал-демократи Криму заявили, що «незважаючи на всі ідеологічні розбіжності з комуністами, Кримський реском СДПУ(о) вважає, що використання «брудних» технологій, звідки б це не виходило, у передвиборній боротьбі неприпустиме».
Лідер політичної групи, що протистоїть Леоніду Грачу, Сергій Куніцин сказав, що спікера, на його думку, підвели дві речі. Можливо, його підвело оточення, яке не вважало за потрібне сказати йому, що в реєстраційних документах є недоліки, або ж його підвело надмірне почуття впевненості у собі, що вилилося у дуже ранні заяви про те, що його обов’язково буде обрано спікером знову.
ДО РЕЧІ
Директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребінський в інтерв’ю агентству Інтерфакс-Україна припустив: ситуація, що склалася, може закінчитися як додатковим «PR-розкручуванням» «Кримського блоку Грача», так і дестабілізацією ситуації в автономії. При цьому політолог висловив думку, що рішення про зняття Л. Грача з реєстрації кандидатом в депутати було «ретельно підготовленою акцією» його недоброзичливців. У той же час, на думку М. Погребінського, «в каламутній воді невизначеності можуть здобути якісь очки ті, хто перебуває в Криму в складному електоральному становищі».
Михайло Погребінський не виключає можливості дестабілізації ситуації в регіоні, якщо Л. Грач не зможе довести свою правоту у вищестоящій судовій інстанції. Політолог зазначає, що протягом кількох років ситуація в Криму «добре контролювалася» Києвом, оскільки «кримська еліта, лідером якої є Грач, мала спільну мову з київською елітою». На думку юристів-професіоналів, що вивчають на прохання М. Погребінського це питання, для такого рішення суду існує достатньо підстав. Проте, наголосив політолог, рішення суду можна розглядати і як «політично вмотивоване в зв’язку з цілою низкою натяжок суто юридичного характеру»: з реєстрації «зняли людину з найвищим рівнем популярності в регіоні».
Разом з тим М. Погребінський зазначив: ситуація, що склалася, «виводить Л. Грача на загальноукраїнську політичну сцену».