Бенкс. Коді Бенкс
Новий суперагент ЦРУ — інфантильна пародія на Джеймса Бонда![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20030805/4134-2-2.jpg)
Іронія — це захисна реакція здорового організму (не важить, біологічного чи соціального) на надлишок зовнішньої агресії, на натиск одноманітного, але масового середовища.
У цьому випадку таким середовищем є комерційне голлівудське кіно про суперменів і суперагентів, які захльостують дев’ятибальною хвилею свідомість споживачів. З реакцією, себто іронією, складніше: все-таки справжнє почуття гумору — товар абсолютно неприбутковий. Ну, чим багаті...
Отже, безперервне «агентське» кіно, насамперед — кіно про Джеймса Бонда, породило, нарешті, пародію саме на себе. Пародія називається «Агент Коді Бенкс» і розповідає про пригоди, провали, подвиги і зльоти агента ЦРУ Коді Бенкса. Одна лише істотна деталь — Коді 15 років. І весь фільм — підлітковий комедійний бойовик. Точніше, бойовичок.
І дійсно, скільки можна слухати це басовите «Бонд. Джеймс Бонд», і услід за ним неминучі вибухи, постріли і хрускіт поламаних кісток? А чи не подивитися, як те ж саме робить 15-літній середньоамериканський школяр, до того ж надто соромливий у спілкуванні з дівчатами?
І школяр робить. Високо і страшно махає ногами. Б’є по пиці дядечків, які втричі за нього вищі та сильніші. Літає на якихось немислимих пристосуваннях. Висаджує до біса секретну лабораторію. Рятує красиву дівчину (дочка божевільного вченого), красиву жінку (колегу по ЦРУ) і весь світ заодно. А як же? Місія висока, відповідальність величезна, незважаючи на незрілий вік.
Сказати, що «Агент Коді Бенкс» відбувся як пародія, не можна. Швидше, вийшов молодший брат того самого Бонда. Просто, очевидно, старовина Джеймс узяв відпустку за станом здоров’я — і передовірив одну з операцій підростаючій зміні. Нехай його хлопчина попустує. Ну, хлопець і пустує. Спецефекти та бійки виконано грамотно.
Але тут ще один нюанс. Хто з хлопців у дитинстві не мріє дати по зухвалих фізіономіях усім своїм недругам, усім цим королям класу чи школи, та ще й, бажано, на очах у захоплених дівчат? А потім і зовсім вплутатися в яку-небудь небезпечну і, звичайно, секретну авантюру і вийти з неї переможцем? Якщо і є ті, хто мріяли про щось інше, то це, напевно, майбутні журналісти і кінокритики. Всі інші сплять і бачать себе в ролі спеціальних агентів. Так чому б і не дати їм таку можливість, хоча б на півтори години в кінотеатрі.
У результаті всі задоволені. І тінейджери, які отримали сеанс підбадьорення, і агент Бенкс, Коді Бенкс, який врятував всіх і вся, і всі інші особи, так чи інакше причетні до операції. Знову ж, і безперервна бондіана, яка почала вже неабияк набридати, отримала необхідну розрядку. Цілком можливо, що скоро з’явиться — неодмінно — «Агент Коді Бенкс-2. Кривавий бейсбол» або щось у цьому роді. І поступово Бенксів стане так само багато, як Бондів. І тоді треба буде чекати нового фільму-пародії, де 7-літній, наприклад, агент за допомогою іграшкових літачків і рогаток з інфрачервоним наведенням зриває змову північнокорейської розвідки.
Адже зло багатолике. Але й добро також.