Перейти до основного вмісту

Берегиня лифарівської спадщини

15 лютого, 00:00

Учора Президент України Леонід Кучма нагородив Орденом княгині Ольги I ступеня громадянку Данії, фундатора і президента Фонду Сержа Лифаря Інгу Лізу Алефельдт-Лорвик за особистий внесок до популяризації культурно-художньої спадщини України у світі, за активну благодійну діяльність.

1994 року в Києві вперше пройшов Міжнародний лифарівський конкурс, і вдова знаменитого балетмейстера й танцівника приїхала на Батьківщину Сергія Михайловича. Цій мiнiатюрній жінці вдалося повернути в Україну незаслужено забуте ім’я великого майстра, який понад три десятиріччя очолював балетну трупу паризької «Гранд-Опера», Всесвітню раду танцю ЮНЕСКО та Французьку академію хореографії.

Два роки тому графиня Алефельдт передала «Золотий черевичок» (вища нагорода в галузі балету, якою було нагороджено С. Лифаря) до Музею історичних коштовностей України на постійне зберігання. Поруч з ним пані Ліллан попрохала покласти ганчiрковий черевичок митця, який зберігся ще із занять у Києві. «Ви їх ніколи не розлучайте, — попросила вона, — адже в одному черевичку біль і піт, а в іншому — слава!»

Графиня намагається не пропускати жодного конкурсу. Адже це завжди відкриття нових імен танцівників і балетмейстерів. Вона заснувала грошові премії й сама вручає їх переможцям. Наприклад, на фестивалі «Серж Лифар де ля данс» глядачі познайомилися з його виставою «Ромео і Джульєтта» П. Чайковського, поставленою 1949 року для трупи «Гранд-Опера». Цю роботу майстра відродив київський балетмейстер Віктор Яременко. Першим виконавцям партій Ромео і Джульєтти стали Наталя Калиниченко та Євген Колесник.

Минулого року пані Алефельдт допомогла в організації гастролей Балету опери м. Бордо. На сцені Національної опери України вихованець Лифаря Шарль Жюд разом зі своїми підопічними вперше познайомив киян з лифарівськими танцювальними «перлами»: «Сюїтою в білому» та «Ікаром».

Л. Алефельдт поступово передає спадщину чоловіка в дар Києву (рукописи, архів) — місту, в якому він народився і яке обожнював усе життя. На чорному граніті його надгробка на цвинтарі Сент- Женев’єв-де-Буа — лаконічний напис: «Серж Лифар із Києва»

2 квітня, в день народження майстра танцю, стартує черговий лифарівський фестиваль. До нашої столиці приїде багато відомих акторів. Iз нетерпінням чекатимемо й почесного гостя — графиню Алефельдт.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати