Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Беркут» ліквідовано... I врятовано від відповідальності?

Олег Мартиненко: «Одночасно з ліквідацією спецпідрозділу треба було порушити кримінальні справи проти всіх його співробітників»
27 лютого, 11:29
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Вчора виконуючий обов’язки міністра внутрішніх справ Арсен Аваков ліквідував спецпідрозділ МВС «Беркут». Про це він повідомив на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook  «Підписав наказ номер 144 від 25 лютого 2014 року «Про ліквідацію спеціальних підрозділів міліції цивільної безпеки» Беркут», — написав він.

Експерти наголошують, що в контексті нинішніх трагічних подій на Майдані спецпідрозділ у будь-якому випадку треба було розформувати, але так, щоби винних у вбивстві, перевищенні повноважень, нанесенні тяжких тілесних травм тощо було притягнуто до відповідальності. Нинішня ж ліквідація «Беркуту» може зіграти на руку силовикам, адже дає можливість їм «розчинитися на просторах України, Росії та Білорусі».

«Звільнені «беркутів ці» цілком можуть піти по всім вакантним посадам серед силовиків МВС, в залежності від звання, можуть просто розчинитися в загальному складі. І таким чином злочинці лишаться у складі злочинного ж підрозділу», — пояснює в коментарі «Дню» експерт-поліціїст, доктор юридичних наук Олег Мартиненко. За словами експерта, ліквідація «Беркуту» важлива з точки зору моральної компоненти. «Але тут одночасно треба було Прокуратурі порушити кримінальні справи у відношенні всіх співробітників «Беркуту» за підозрою у перевищенні повноважень, у вбивстві, у нанесенні тяжких тілесних ушкоджень тощо. І для всіх співробітників підрозділу треба було б ввести запобіжну міру — як мінімум підписка про невиїзд, а для командирів батальйонів, рот, взводів тощо — домашній арешт на два місяці. Тобто, одночасно ліквідувати «Беркут» і оголосити силовикам підозру, — пояснює пан Мартиненко.— Звичайно, дехто спробує поїхати в Росію чи Білорусь, тікаючи від слідства, і там десь загубиться у сфері приватної охорони. Але, принаймні, був би шанс, що з процесуальної точки зору ми могли б їх притягти до відповідальності, коли б слідство до цього дійшло».

Зараз же, за словами поліціїста, «беркутівці, які чинили злочини, знаючи і усвідомлюючи що саме вони чинять, подадуть рапорт на звільнення у зв’язку зі скороченням штату або про вихід на пенсію — і зникнуть на території Росії, України, Білорусі».

«І коли слідство буде встановлювати, хто ж стріляв з числа співробітників «Беркуту», свідки будуть вказувати на конкретних людей. Почнуть шукати цих силовиків, а виявиться, що вони вже давно звільнились і де перебувають — невідомо. Слідство закриють у зв’язку з неможливістю встановити місце перебування підозрюваних. Все. І таких негативних моментів буде, я думаю, відсотків 90...», — упевнений Олег Мартиненко.  На його думку, ліквідація «Беркуту» не погіршить стан безпеки громадян. «Тому що ще є спецпідрозділ «Сокіл» УБОЗу, є озброєний підрозділ «Титан», є підрозділ «Грифон», — це все спецпідрозділі зі спец амуніцією... Не рахуючи військові підрозділі, типу горезвісної «Омеги», «Барса», «Гепарда» та інших. Якщо говорити загалом про реформування, то я виступаю за ліквідацію всіх спецпідрозділів міліції. З розрахунком, що спецпідрозділі внутрішніх військ, як і всі внутрішні війська загалом, вийдуть зі складу МВС і будуть передані Міністерству оборони. А на основі скасованих спецпідрозділі МВС буде створений один універсальний спецпідрозділ — «антитерористичний» або спецпідрозділ швидкого реагування. Він має бути невеликим — десь до 1,5 тисячі людей по Україні, з розрахунку — по 30-50 людей на область. І цей спецпідрозділ має використовуватися дійсно у виняткових подіях, коли йдеться про порятунок життів громадян і їхнього захисту від озброєного нападу — чи то терористів, чи то від людини, яка дістала зброю і пішла розстрілювати людей... В такому вигляді приблизно існують спецпідрозділі поліції в Європі, в США... Маленький, компактний і універсальний спецпідрозділ», — підсумував Мартиненко. Крім того, зауважив експерт, «треба переатестувати і наново приймати в ряди міліції тих осіб, до яких справді немає претензій. Таких буде дуже мало. І тоді вже прийдуть нові, молоді...»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати