Перейти до основного вмісту

«Біг» довжиною в життя

29 жовтня в Києві відбудеться світова прем’єра опери відомого українського та ізраїльського композитора Валентина Бібіка
27 жовтня, 00:00
ЗАВДЯКИ МАЕСТРО РОМАНУ КОФМАНУ ВПЕРШЕ В КИЄВІ ПРОЗВУЧИТЬ ОПЕРА ВАЛЕНТИНА БІБІКА «БІГ» / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА

Валентин Савович народився в Харкові 70 років тому, в рік смерті свого кумира Михайла Булгакова, а закінчив земний шлях у 2003 р. у Тель-Авіві (Ізраїль). Спадщина маестро масштабна (150 різножанрових творів філософського звучання). Його музика виконується в багатьох країнах світу, але, на жаль, нині рідко звучить в Україні.

В основу партитури опери «Біг» Бібік поклав однойменну п’єсу Булгакова. Розпочинаючи роботу, композитор навіть не здогадувався, що «чортівня» і «непередбачені» обставини вплинуть і на його долю... Нагадаю, п’єса «Біг» зіграла доленосну роль у житті Михайла Опанасовича, фактично ставши початком краху його театрального шляху. Письменник працював над п’єсою з 1926 по 1928 рр., неодноразово переробляючи текст (виставу збиралися поставити на сцені Московського художнього театру), але після критики в тодішній радянській пресі із закликом «вдарити по булгаковщині» і навішування ярликів на автора, який «виправдовує білогвардійську справу», твір так і не побачив світло рампи. Лише у 1956 році, після смерті «батька народів» і викриття «культу особи» Сталіна, з п’єсою познайомилися театральні глядачі. А через 15 років режисери Алов і Наумов зняли свій знаменитий фільм «Біг», у якому грали такі популярні актори, як Михайло Ульянов, Олексій Баталов, Євгеній Евстігнєєв, Владислав Дворжецький... і з того часу булгаковська п’єса була реабілітована.

В середині 80-х два композитори, не змовляючись, вирішили написати оперу на булгаковський сюжет (Валентин Бібік у Харкові, а Микола Сидельников у Москві), але обидва автора за життя так і не побачили своїх творів на сцені! Світова прем’єра опери Сидельникова «Біг» відбулася лише навесні цього року в Московському Камерному музичному театрі ім. Б. Покровського і була приурочена до 80-річчя композитора, а на початку літа, в Києві, «Біг» Бібікова вперше збирався представити публіці відомий український диригент Роман Кофман. Маестро запросив до спільної творчості провідних музикантів і виконавців нашої країни: Симфонічний оркестр Національної філармонії, Камерний хор «Кредо», групу хору хлопчиків капели ім. Л. Ревуцького, знаменитого баса Тараса Штонду (Чарнота), Бориса Лободу (від автора) та інших артистів, а також Олександра Щетинського (музичний консультант, що відновив партитуру опери В. Бібіка), Богдана Пліша (хормейстер), Тетяну Федорову (режисер), Сергія Лукашева (художник), а за два тижні до прем’єри диригент важко захворів, тому довелося відмінити виставу. Але від своїх творчих планів Кофман не відмовився, підлікувавшись, відразу ж розпочав репетиції. Світова прем’єра опери «Біг» Валентина Бібіка (шість картин, концертне виконання) відбудеться 29 жовтня в Національній філармонії України.

За словами Романа Кофмана, Валентин Бібік був витканий з протиріч. У ньому чудернацьким чином поєднувалися м’якість і безкомпромісність, сором’язливість і категоричність, глибокий аналітичний розум і наївність. Диригент і композитор особисто спілкувалися нечасто, проте музику Бібіка маестро Кофман виконував не один раз (хоча Валентин Савович був вельми суворим до виконавців, але тонке музичне прочитання Романа Ісааковича завжди задовольняло автора). «Музика Бібіка — справжня, вона змушує вслухуватися в кожен звук, і її ще потрібно належним чином оцінити українській публіці», — вважає Р. Кофман.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати