Біг за доларом на тлі бензинової лихоманки
Темою № 1 нинішнього тижня став бензин. Про його різке подорожчання говорили всі: від Президента — до бабусь, які сидять біля під'їздів. Ні йому, ні їм легше від цього не стало.
У Миколаєві — транспортна криза. Майже на всіх АЗС бензин «випарувався». Там, де він усе ж з'являється — по 3 — 4 гривні за літр залежно від марки — його купують найвідчайдушніші. Машин на вулицях стало помітно менше. Пасажирів — більше. Ще декілька днів тому безболісний проїзд на роботу — додому тепер перетворився на багатогодинні тортури. Лайка на зупинках. Тиснява в автобусах, тролейбусах і трамваях, що розпадаються на ходу. Як розповів кореспондентові «Дня» начальник відділу експлуатації ВАТ «Трансавтосервіс» Іван Савчук, із маршрутів відкликано всі муніципальні маршрутні таксі: підраховано, щоб окупити тільки бензин, 14-місна «Газель» одночасно має перевозити не менше як двадцять пасажирів. Водії приватних маршруток масово розривають договори на перевезення. Одні перечікують, інші виходять на промисел як пірати, збираючи по гривні за проїзд (офіційна ціна — 60 копійок). Через нестачу пального півдня було паралізовано роботу «Швидкої допомоги», під питанням річкові перевезення, скорочується кількість міжміських автобусних рейсів... Селяни, що одержують пальне «під урожай», переживають «бензиновий шантаж». На думку І. Савчука, «до кінця збирання весь урожай буде в тих, хто володіє бензином».
Слідом за бензином став різко підвищуватися курс «індикатора української економіки» — долара. За ним пострибали ціни майже на все. На дверях магазинів з'явилися трохи забуті із серпня минулого року таблички «переоблік». У кiосках цифри на цінниках на всяке «мальборо-шмальборо» збільшилися в 1,5 — 2 рази. Зрозуміти можна. Можна навіть хоч якось пояснити підвищення ціни на, припустімо, огірки (із 60 коп. до 1 — 1,2 грн.): вони, мовляв, також, як і долар, зелені. Однак чим пояснити подорожчання... Ну, скажімо, черв'яків?
Картинка з натури: ранній ранок. Базар. На розстеленій перед мужичком газеті ворушиться змієподібний клубок черв'яків.
— По скiльки? — киває на нього рибалка, що забіг на базар перед походом на річку.
— Дві гривні.
— Тиждень тому коштували одну.
— Адже курс долара виріс.
Напевно, поки мужик копав черв'яків, він пропустив виступ глави Нацбанку В. Ющенка, який завірив, що передумов для девальвації гривні немає.
Утім, відволіктися від сумних думок миколаївці цього тижня змогли на святі, влаштованому міською владою, що присвячене приходу до міста міжнародного парусного ралі «Кайра-99». Це коли пенсіонери-мільйонери з Німеччини, Англії, Франції, Туреччини, США, Ізраїлю та багатьох інших країн збираються в Стамбулі і відпливають на своїх яхтах уздовж берегів Чорного моря. Цього року вперше понад сорок яхт вирішили зайти до Миколаєва. Тут їм влаштували теплий прийом, виявили гостинність, продемонстрували концерт зірок української естради і взагалі організували п'ятигодинне свято на набережній. Наступного дня те, що відбулося, стало предметом обговорення на імпровізованих зборах, що пройшли на зупинці в очікуванні хоч якогось транспорту. Слухали доповідь одного з учасників «народного гуляння». Ухвалили: нічого було організовувати для «буржуїв» свято, дарувати їм подарунки, накривати «поляну», віддавати декілька тонн дизпалива і влаштовувати салют на честь «їхніх» пенсіонерів — краще б віддали гроші своїм пенсіонерам, доморощеним. До речі, в Миколаєві яхтсменам довелося затриматися на незаплановану добу: в наступному пункті ралі, Херсоні, їх відмовилися приймати нібито через нестачу фінансів.