Бізнес дудить у труби і б’є в барабани...
Київська влада не чує![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20050817/4148-2-1.jpg)
«РО-БО-ТУ! РО-БО-ТУ!» — під барабанний дріб, але досить мляво скандували біля стін Київміськадміністрації підприємці, яким заборонили торгівлю в метрополітені. Утім, чиновники, прямуючи на службу, їх нібито зовсім не помічали. Зате цим залюбки цікавилися перехожі та відверто сварили міську владу.
Конструктивний діалог із нею не виходив. Адже саме для того, щоб він відбувся, за словами голови Спілки приватних підприємців метрополітену Віталія Шелапова, сюди й прийшли всі ці люди. «Ми маємо намір достукатися до влади, щоб вона приймала рішення, а не випускала постанови, які зовсім не гарантують працевлаштування», — заявив він «Дню». На думку профспілкового лідера, нинішня ситуація свідчить про дискримінацію суб’єктів підприємницької діяльності та порушення господарського й антимонопольного законодавства. «Влада сьогодні не має підстав забороняти торгівлю продуктами харчування в метро. Адже не було випадків продажу неякісного молока або ковбаси. Не було торгівлі без холодильників, а отже, не було й жодного випадку захворювань. Санепідемстанція усе дуже жорстко перевіряла», — обурюється Шелапов.
Але, як з’ясувалося, — це не аргумент. Торгівлю закрили, нікому нічого не компенсували. Хоча, за словами Віталія, мали б. На те було й рішення Антимонопольного комітету. Минулої п’ятниці він дав доручення міськадміністрації розробити правила і на основі конкурсу розподілити торгові місця в підземці, а решті підприємців — покрити втрати. У мерії правила розподілу 20 торгових точок затвердили. Але хіба проблема вирішена, коли правила є, а місця відсутні. «Якщо підприємець іде з метро, він повинен отримати не менш рентабельне місце, щоб прогодувати свою сім’ю», — вважає Шелапов. Обіцянками ситий не будеш.
«Якщо нас знову не почують, підприємці пройдуть маршем протесту в День Незалежності... Метрополітен — останній оплот. Сінний ринок розорений, привокзальний закритий, а ще планують згорнути оболонський і шулявський. Малий бізнес цілком втратить свою роботу», — зазначає Шелапов. На його думку, все це відбувається тому, що торгові центри, які конкурують із ринками, не отримують очікуваного прибутку. «А київська влада лобіює інтереси торгових центрів», — робить висновок профспілковий лідер.
Солідарність із тими, хто втратив роботу в метро, проявляють і їхні колеги — підприємці, які торгують там пресою. Їх поки що не чіпають, але вони прийшли підтримати тих, кого вже викинули на вулицю. Ці люди розуміють, що вони — наступні. Як тоді реалізовуватимуть 50% тиражів усіх основних видань столиці?
Директор «Інформторгсервісу» Марина Клюсова розповідає, що всі точки продажу преси сьогодні працюють без продовження договору, термін дії якого закінчується 31 серпня. Затвердженої дислокації дозволених мерією торгових точок у метрополітені з продажу газет, квітів і сувенірів сьогодні немає. І, судячи з оперативності ухвалюваних мерією рішень, нескоро передбачається. Купити газету або сувенір у метро, за словами Клюсової, — це традиція. «А в нас зараз намагаються подати лоткову торгівлю як базарний варіант. Адже пресу в усьому світi продають саме на лотках. На газету ж спершу дивляться, а потім купують. У роздавальних вікнах кіоску мало що видно. І не кожен продавець може розповісти, що сьогодні можна знайти на сторінках того чи іншого видання», — пояснює вона.
Тим часом торгівля в метрополітені існує вже понад 10 років, і можна було знайти цивілізовані форми приведення її в порядок. Пікетники, як варіант, пропонують створити робочу групу, до якої увійшли б усі зацікавлені сторони. На такому виході наполягають й у Раді підприємців при Кабміні. Як розповів «Дню» голова координаційної ради колегії підприємців Юрій Срібний, Рада звернулася до прем’єр-міністра з пропозицією сформувати таку групу, щоб усе вирішити конструктивно.
«Не можна доводити ситуації до абсурду. Коли Президент декларує заклопотаність за кожне робоче місце, ці робочі місця знищують», — обурюється він. За словами Срібного, посилання на систему безпеки в метро — «відмовка». «У дозволах на роботу все, напевно, враховувалося», — припускає він. Схоже, метрополітен шукає ворогів не там. «Справжня його проблема — це несанкціонована торгівля, — зазначає Срібний. — Ось із нею якраз і повинні боротися представники міськадміністрації та компетентні органи. Але не заборонними методами, а перетворенням несанкціонованої торгівлі на санкціоновану»...
Судячи з сьогоднішньої ситуації, це, напевно, утопія. Чи не тому так мляво вимагають від влади роботу люди, в яких її відібрали?