Бізнес знову скаржиться на затримку вантажу на російському кордоні
А в Міністерстві доходів та зборів про це «нічого не знають»
Українсько-російський кордон знову починає лихоманити. Це підтверджує вчорашня заява Асоціації міжнародних автоперевізників України. «За неофіційною інформацією, відбулися зміни при проходженні процедур митного контролю та оформлення товарів, що ввозять на територію Російської Федерації з України», — йдеться в ній. В асоціації подають перелік заходів контролю, які буцімто почали діяти з 28 січня 2014 року: направлення транспортних засобів з товаром на територію складів тимчасового зберігання для проведення митного огляду; проведення 100% митного огляду з повним вивантаженням товарів з транспортного засобу. Також до цього переліку потрапила й відправка документів, що підтверджують митну вартість товару та сертифікат походження (СТ-1) в Центральне митне управління; внесення повної гарантії/забезпечення сплати митних зборів і платежів у повному обсязі (без врахування тарифних преференцій) на час перевірки документів та проведення митного оформлення товару, яке з урахуванням вищезазначеного може тривати до 10-15 робочих днів. «Аналогічні заходи контролю застосовували при ввезенні товарів в Російську Федерацію в серпні 2013 року», — акцентували в Асоціації міжнародних автоперевізників України.
Побачили «активізацію» російських митників і в бізнес-асоціаціях. Перший заступник асоціації «Український союз промисловців та підприємців» Сергій Прохоров підтвердив «Дню», що такі ситуації на кордоні зараз справді відбуваються. «Перетин українсько-російського кордону дещо ускладнився... Не можна сказати, що масові випадки, але — є», — говорить він. «Ми відчуваємо тиск з боку Російської Федерації у питаннях перетину митного кордону. Ті домовленості, яких було досягнуто щодо сприятливішого клімату, сьогодні погіршилися. І це зумовлено, з одного боку, погодними умовами, а з іншого — можна припустити політичний тиск», — пояснив Прохоров. Зокрема, пояснив він, митники прискіпливіше стали відноситися до супровідних документів, тож більше часу витрачають для перетину російського кордону. Посилення почалося в другій половині січня, пояснив Прохоров. На запитання, чи отримували якісь офіційні повідомлення від РФ про зміну перетину російського кордону, він відповів: «Ні».
Проблеми з російським кордоном є, також підтверджує співрозмовник «Дня» у Федерації роботодавців України, який побажав не називати свого імені. «Я б не хотів виходити у публічну площину, бо зараз про це йдеться у Москві. Дайте ще 20 хвилин», — відповів він.
У Міністерстві доходів і зборів України теж відреагували на таку інформацію і повідомили, що черг чи надзвичайних ситуацій на кордоні з Росією не зафіксовано. «2013 року між Міністерством доходів і зборів та Федеральною митною службою РФ (ФМС РФ) за підсумками низки зустрічей як на експертному, так і на керівному рівні було укладено домовленість щодо взаємного обміну інформацією з приводу змін у поточному порядку митного контролю. На сьогодні ФМС РФ не спрямовувала до Міндоходів жодного повідомлення щодо змін у порядку митного контролю», — йдеться у повідомленні відомства. Міністерство доходів і зборів України просить бізнес у разі виникнення проблемних ситуацій із митним оформленням товарів дзвонити на гарячу лінію за телефоном: (044) 284-00-07.