Боротьба за Гостиний двір. Продовження
Активісти зібрали 50 тисяч гривень на його консервацію. Але на територію їх не пускає компанія-забудовникВосени у громадськості з’явилася надія, що Гостиний двір буде врятовано від перетворення в офісний центр. Адже Київська міська рада розірвала договір із компанією «Спеціальне науково-реставраційне проектне будівельно-виробниче підприємство «Укрреставрація» про оренду земельної ділянки з Гостиним двором (фірма є орендарем та забудовником в одній особі). Споруду включили у список пам’яток культурної спадщини місцевого значення. Наостанок Київрада підготувала звернення до Кабміну з проханням передати пам’ятку у комунальну власність, а громадськість почала збір коштів для консервації будівлі, щоб захистити її від погодних впливів.
Активісти зібрали 50 тисяч гривень. Будівельні матеріали для укриття дали підприємці на добровільних засадах. ГО «Андріївсько-Пейзажної ініціативи» знайшла компанію, яка розробила проект консервації та дає фахівців для його втілення. Але їх не пускають на територію Гостинного двору. Охорона «Укрреставрації» досі там перебуває. Не пускають, бо на них покладено відповідальність за те, що відбувається на території.
Про відповідальність за пожежу, що сталась два роки тому, за руйнування пам’ятки — мовчать. Хоча саме з цих приводів проти «Укррестраврації» порушено дві кримінальні справи. Адвокат та активіст ГО «Андріївсько-Пейзажної ініціативи» Марина Соловйова каже, що з одного боку охорона має рацію, адже договір оренди між «Укрреставрацією» та Фондом державного майна досі не розірвано, а саме у його власності перебуває Гостиний двір. «День» надіслав запит до Фонду держмайна, щоб дізнатися, чому досі договір оренди не розірваний, попри аналогічні рішення Київради. Відповідь обіцяли дати, «як тільки з’явиться відповідний спеціаліст».
Поки не визначено, у чиїй же власності буде пам’ятка — у державній, як зараз, чи у комунальній, активісти не знають, як їм діяти. Бо зараз ні консервації, ні реставрації, ні будь-яких відновлювальних чи будівельних робіт там немає, а дощі, сніги та морози роблять свою справу.
Марина Соловйова пояснює: єдине, що зробив ФД, — звернувся до Кабміну, щоб передати Гостиний двір у комунальну власність: «Та уряд дуже довго розглядає це питання. Ми хочемо з’ясувати, чому так довго тривають ці процеси, бо зараз пам’ятка руйнується. При Київраді була створена робоча група стосовно захисту Гостиного двору, є велика низка запитів від неї, але приходять відписки або взагалі конкретної відповіді немає. Думаю, затягують із відповідями, бо той, хто хотів забувати Гостиний двір, ще має таку надію і буде намагатись втілити той проект. Тільки цим можна пояснити таку ситуацію».
P.S. Доки матеріал готувався до друку, автору зателефонували з Фонду держмайна: договору між ними та «Укрреставрацією» немає. У власності фонду можуть бути лише споруди, а не земельні ділянки (ми запитували і про те, і те). Також додали, що більше інформації про Гостиний двір має робоча група при Київраді.