Боровся за Незалежність словом
У Львові вшановують пам’ять Романа Іваничука27 травня виповнилося б 90 років лауреату Національної премії імені Тараса Шевченка, Герою України, професору Львівського університету імені Івана Франка, письменнику і громадському діячу Роману Іваничуку (27.05.1929 — 17.09.2016).
Ім’я письменника пов’язується в уяві передовсім із «Мальвами», «Черленим вином», «Манускриптом з вулиці Руської», «Водою з каменю», «Четвертим виміром», «Вогненними стовпами»... Скільки загалом історичних романів у творчому доробку лауреата Шевченківської премії? Сам Роман Іванович любив повторювати: «Я маю сто книжок». І не варто сперечатися з автором...
Літературознавці кажуть, що об’єднують усі романи Іваничука в один цикл, в один великий роман про українську історію не тільки сам матеріал, історія, спільні події й герої, наскрізні образи-символи, а й наскрізні ідеї, передовсім любов до рідної землі і народу — як сенс існування людини.
З нагоди 90-річчя Романа Іваничука у Львові відбулася низка заходів.
Зокрема, на будинку №13, що на вул. Пекарській, де від 1972 року жив Роман Іванович, відкрили меморіальну дошку. «Роман Іваничук боровся за нашу незалежність у свій спосіб — словом, а це — зброя, яка інколи сильніша за автомати чи кулемети, а особливо, коли це — українське слово», — зазначив перший заступник голови Львівської ОДА Ростислав Замлинський. І додав, що сьогодні в українців є всі можливості для того, аби продовжити справу Іваничука — боротися за незалежність словом, бо є Закон про мову і перспективи для розвитку свого, українського, кіно та книговидавничої справи, також — законне право молитися в українській церкві українською мовою. «Всі ці надбання попередніх років важливо підтримувати у контексті нових викликів і показати, що боротьба була не марною. Нас всіх єднає мова, єднаймося і будьмо вільні», — сказав Ростислав Замлинський.
Також учора у Театрі імені Марії Заньковецької відбувся вечір з присвятою Романові Іваничуку. Звучали рефлексії учня Іваничука Данила Ільницького на згадку про вчителя «Зелене на сіромі тлі». Актори львівських театрів читали уривки з творів Майстра.