Брюс ДЖЕКСОН: США будуть судити про лідерiв України за результатами
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20061206/4213-2-1.jpg)
Чи вплинули нещодавні відставки міністра закордонних справ України Бориса Тарасюка та міністра внутрішніх справ Юрія Луценка на атмосферу візиту українського прем’єр-міністра Віктора Януковича до США? Чи будуть США і надалі підтримувати Україну на шляху євроатлантичної інтеграції? Як у Вашингтоні оцінюють останні події в Україні, суперечки довкола політичної реформи? Який основний месидж винесе український прем’єр під час чотириденного візиту до США? Про це розповідає «Дню» президент проекту «Перехідні демократії» Брюс ДЖЕКСОН.
— Реакція у Вашингтоні в перший день візиту прем’єр- міністра Віктора Януковича була більшою мірою позитивною, оскільки переговори зосередилися на СОТ, економічних і енергетичних питаннях, а не на внутрішніх політичних суперечках в Україні. Звільнення міністрів закордонних справ і внутрішніх справ Бориса Тарасюка та Юрія Луценка не було чинником на переговорах і, здається, розглядається високими американськими посадовцями як питання політичної та конституційної реформи, яке має вирішити сама Україна. Очевидно, що США взяли зобов’язання поліпшувати американо-українські відносини на постійній основі, а не лише під час «романтичних» періодів в українській політичній історії.
У мене є відчуття, що американські високопосадовці не посилають сигналів ні прем’єр- міністру, ні Президенту Віктору Ющенку стосовно того, кого наймати чи звільняти і що робити, або не робити. Офіційний месидж буде полягати в наступному: США будуть судити про лідерiв України за результатами. Що стосується СОТ, то результати є досить підбадьорюючими.
Iз точки зору американської перспективи, внутрішні політичні битви в Україні є свого роду національною схильністю. Звинувачення в заколоті чи контрзаколоті загалом ігноруються у Вашингтоні. Консенсус, який з’являється, полягає в тому, що Україна потерпає від недосконалої Конституції і загального сум’яття стосовно того, яка система — парламентська чи президентська — є кращою. Розв’язання цих важливих для молодої демократії питань лежить у співпраці між Президентом, прем’єр-міністром і парламентом.
США ніколи не відмовляться від підтримки української демократії та майбутнього України в тісних відносинах з Європою. Про це чітко дав зрозуміти президент США Джордж Буш під час виступу на саміті НАТО в Ризі. Це було підтверджено візитом прем’єр-міністра Віктора Януковича до Вашингтона. Президент Буш спеціально зазначив, що євроатлантичні інститути — і Європейський Союз, і НАТО — залишають відчинені двері для України. І саме Україні вирішувати, коли вона захоче увійти через ці двері. Абсолютно виключено, щоб будь-який американський президент обміняв незалежне майбутнє європейської демократії на співпрацю з іншою державою в інших регіонах. Президент Буш чітко виключив можливість повторення нової «Ялти».
Я думаю, що найважливіший месидж візиту Януковича полягає в тому, що Сполучені Штати ще зберігають значні резерви доброї волі по відношенню до України, незважаючи на злети й падіння в останні декілька років. Це є скромний, але важливий успіх, на якому Президент Віктор Ющенко та інші українські лідери мають розвивати подальший успіх в 2007 році.