Будемо дружити філіалами

Учора в Посольстві Російської Федерації в Україні відбулася церемонія вручення дипломів десяти кращим студентам Українсько-Російського інституту (філії Московського державного відкритого університету) міста Чернігова, яким було присуджено іменну стипендію посла Російської Федерації в Україні Віктора Черномирдіна. Інститут готує фахівців у галузі економіки і права.
Нині Україна виходить на новий рівень відносин з російською владою у плані створення загального освітнього простору, обміну педагогічним досвідом. Так званих філіалів російських вузів в Україні сьогодні нараховується близько сімнадцяти. Однак досі їхню роботу правовим полем нашої держави не було чітко позначено. Уже готова до підписання угода про створення і функціонування філіалів вищих навчальних закладів як російських в Україні, так і українських в Росії. Цю угоду мали підписати президенти двох держав під час найближчого візиту Володимира Путіна до України. Як повідомив «Дню» заступник державного секретаря Міністерства освіти і науки Михайло Степко, українські вузи в Росії поки ще своїх філіали не відкривали, але Україна надає стипендії українцям, які проживають у Тюмені для отримання освіти у вузах України. Зараз розглядаються можливості для створення у Тюмені центру для навчання українців рідною мовою за українськими програмами вищої школи з використанням технологій дистанційної освіти.
Ні російська сторона, ні українська на рівні держави не мають наміру якимось чином підштовхувати вузи до відкриття філіалів у сусідній державі. Ініціатива розвитку такої педагогічної співпраці належатиме безпосередньо самим вузам, оскільки в обох державах навчальні заклади мають для цього достатній ступінь свободи. Найважливішим моментом для розвитку цієї ідеї є створення надійної правової бази. Восени минулого року у Харкові вже було підписано угоду про взаємне визнання Україною та Росією документів про освіту. Уточнення і доповнення до цієї угоди, зокрема, про визнання українських дипломів заочного навчання, дипломів бакалаврів, які видаються коледжами, а також про визнання вчених ступенів мають підписати також під час очікуваного візиту до України Володимира Путіна.
Одним з чинників привабливості українсько-російського чернігівського вузу з’явилася відносно невелика плата за навчання порівняно з вітчизняними навчальними закладами для українських студентів. Вона становить дві тисячі гривень на рік. У цьому інституті також навчаються і громадяни Росії, для яких освіта тут надається безкоштовно, а також вуз користується популярністю і в наших сусідів — білорусів. Як повідомив «Дню» директор інституту Олександр Желєзняк, близько половини випускників реалізують себе на роботі у державному секторі, майже 30% — у приватному і близько 20% виїжджає працювати до Росії.
Випуск газети №:
№9, (2003)Рубрика
День України