«Битва» за МГЗ: попереду антимонопольний етап
У вівторок Фонд держмайна ухвалив остаточне рішення про продаж 30-вiдсоткового пакету акцій Миколаївського глиноземного заводу товариству з обмеженою відповідальністю «Український алюміній». Як наслідок — переможець конкурсу став власником 68 відсотків статутного фонду (38-вiдсоткiв акцій він придбав раніше) і, без сумніву, повновладним власником одного з найбільших і ліквідних українських підприємств.
Як зазначалося в попередній публікації «Дня» на цю тему, голова ради «Українського алюмінію» Герман Ткаченко не квапився святкувати перемогу, мабуть, побоюючись контрзаходів з боку конкурентів. Але на прес-брифінгу у Фонді держмайна він виглядав уже набагато впевненішим і стверджував, що конкуренти навіть не доклали серйозних зусиль для участі в конкурсі.
Проте для остаточної перемоги «Українському алюмінію» ще належить пройти чистилище Антимонопольного комітету України, який покликаний стояти на сторожі конкурентного середовища. Але Г. Ткаченко висловив упевненість, що в АМК не може бути претензій до «Українського алюмінію».
Начальник другого дослідницького управління Антимонопольного комітету України Микола Сорокін сказав «Дню», що комітет буде всебічно розглядати питання про згоду на продаж 30-вiд соткового пакету акцій МГЗ «Українському алюмінію», а поки сюди ніякої офіційної інформації не надходило. Проте М. Сорокін повідомив, що як приватна особа та громадянин України він гаряче підтримує рішення, яке забезпечить повне завантаження МГЗ, організацію його роботи не за бартером або толінговими схемами, за яких прибуток залишається в офшорних компаніях, а за прямими договорами, що забезпечують надходження коштів і підприємству, і бюджету. За його словами, останнім часом на МГЗ затвердилися саме такі принципи роботи, в зв’язку з чим поліпшується фінансове становище, гасяться борги із зарплати перед державним і місцевим бюджетами. М. Сорокін вважає, що розвитку конкуренції в Україні сприятиме будівництво алюмінієвого заводу, яке зобов’язався здійснити «Український алюміній». Розвиток конкуренції на ринку алюмінію в Україні, на його думку, стимулюватиме також те, що «вибудовується» вертикально інтегрована компанія в цій галузі, що об’єднує всі етапи, — від переробки сировини до випуску готової продукції. «Якщо раніше конкуренція за цей завод між TWG і «Сибірським алюмінієм» лихоманила підприємство, — сказав М. Сорокін, — то перемога останнього ставить на цьому крапку. Та й стоїть «Український алюміній» на землі, на твердому грунті, має активи, які не можуть зникнути. А офшори в цьому плані дуже небезпечні: учора один, завтра — другий, у будь- який момент можуть зникнути й шукай потім вітру в полі. Та й самі пріоритети трейдерів відрізняються від пріоритетів виробничників, яким за визначенням потрібні стабільні зв’язки та постійні товарно- грошові потоки».
ДО РЕЧI
Завершення конкурсу — «це великий етап у багатостраждальній приватизації нашого заводу», заявив голова правління ВАТ «Миколаївський глиноземний завод» Михайло Столяр.
Коментуючи результати конкурсу, він сказав, що зараз «створені всі передумови для реалізації продекларованих інвестиційних проектів і виконання умов, в розробці яких, до речі, активну участь брав сам завод». На думку М. Столяра, збори акціонерів підприємства можуть бути проведені в першій половині червня. Серед інших питань на порядку денному — питання про дивіденди. За словами фінансового директора ВАТ «МГЗ» Катерини Богачук, для цієї мети за підсумками 1998—1999 рр. передбачається видiлити 27 млн. грн.
Данило КЛЯХІН, «День»