Бюджетний процес вкрився «іржею»
Активісти об’єднуються, щоб протистояти корумпованим чиновникам, котрі протягують свої інтереси в парламенті
Учора уряд обіцяв представити до парламенту проект держбюджету-2015. І тут-таки знайшлися гарячі голови, які виступили за те, щоб того ж дня прийняти в першому читанні цей багатосторінковий документ, який народні депутати навіть не перегорнули як слід.
«За останній час в Україні було проведено колосальну кількість псевдореформ, — заявила, відкриваючи настановче засідання Національної асамблеї громадського сектора України, член наглядової ради громадської організації «Палата податкових консультантів» Ольга Богданова, — громадський рух не згоден з цими реформами й законами, й ми хочемо закликати наш уряд до співпраці й конструктиву».
У Нацасамблєї, що створюється, є вельми критично налаштовані однодумці в парламенті. «Ті заходи, з якими народ України пов’язує своє подальше благополучне зубожіння, — говорить народний депутат Олександр Кірш («Народний фронт»), — пов’язані в першу чергу з вимогами Міжнародного валютного фонду». Кірш зазначає, що на нього, як на деяку панацею, не варто сподіватися й не варто виконувати всі його вимоги.
«Позичені гроші так само впливають на зростання цін й точно так само розкручують інфляцію, — говорить народний депутат, — як і гроші просто намальовані. Тому якщо вже в країні не вистачає грошей, то їх з точно таким же успіхом і впливом на зростання цін можна надрукувати, але в такому разі їх не слід віддавати й не слід виконувати всілякі кабальні вимоги». «Нам спочатку потрібно розібратися, чи потрібні додаткові гроші, — продовжує Кірш, — а якщо виявиться, що дійсно потрібні, то слід розуміти, що будь-який приплив коштів, хоч позичених, хоч емітованих, однаково розкручуватиме інфляцію».
«Так-от, лікувати потрібно економіку через залучення інвестицій, а для цього має бути боротьба з корупцією, а для залучення інвесторів має бути пом’якшення оподаткування, а не зниження ставок (єдиного соціального внеску. — Авт.)», — додає він.
Радикалізм заслуженого економіста пояснюється просто. «Від народного депутата нічого не залежить, — переконався він за короткий час роботи в парламенті. — Ми двічі одноголосно відхиляли на комітеті ПДВ-рахунки, я був серед авторів відповідного закону. І що? Закон на голосування так і не поставили, зате до нового варіанту Бюджетного кодексу він як входив, так і продовжує входити, притому що Рада двічі була проти, й до коаліційної угоди увійшло не відстрочення, а скасування спецрахунків. У вівторок або в четвер нам знову це підсунуть. І не лише спецрахунки й інші податкові новації.». «А де децентралізація? — обурюється Кірш. — На вибори всі партії йшли під гаслом децентралізації. Знаєте, що від неї залишилося? Пиво й тютюн (акцизні збори з них будуть, вочевидь, йти до місцевих бюджетів. — Авт.), а ми стільки не п’ємо й не палимо».
Не налаштований на несправедливі й небезпечні «договорняки» також глава комісії з питань науки інформаційних технологій при УСПП Іван Пєтухов. «Нам здавалося, що в лютому ми на Майдані гідності перемогли й повернення до законів 16 січня більше не буде, — говорить айтішник. — Але іржа потихеньку починає роз’їдати нашу владу. Але корупціонери вже почали знову протягати такі закони. Чому? Тому що вони бояться. Якщо ми про них говоримо або пишемо, рано чи пізно їх прибирають». Пєтухов говорить про героїзм воїнів АТО, які перемагають часто не завдяки, а всупереч державі. «Так от, тут у нас зараз другий фронт, — переконаний він, — його лінія проходить по тих законопроектах, що спрямовані на зміну інформаційного поля, на його повне закриття». Експерт наводить приклад, коли при закритті якогось сайту, який порушив правила, хочуть закрити, зарахувати в спільники й усіх тих, хто хоч якимсь чином забезпечував його роботу: готував програмне забезпечення, надавав хостинг, обслуговував дата-центром, надавав доступ до інтернету. Співучасників чекають в’язничні терміни.
«То хіба це не ті ж закони 16 січня?» — запитує Пєтухов і представляє на суд громадськості свій «топ-5 шкідливих законопроектів». Це проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про захист авторського права й суміжних прав у мережі інтернет», що перебуває у стадії підготовки до громадських слухань. У ньому передбачено досудове виключення сайтів і ресурсів протягом 12 годин і солідарну відповідальність з власниками ресурсу, що проштрафився, операторів зв’язку, інтернет-провайдерів і власників дата-центрів. Це прийнятий у першому читанні проект закону «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», в одному з варіантів якого є пропозиції про ліцензування міжнародного інтернет-трафіку. Це проект закону про внесення змін до Кримінального кодексу України про встановлення відповідальності за заклик до непокірності, в якому явно скопійовані норми відповідного закону від 16 січня. Це проект «Стратегії розвитку інформаційного простору України», підготовлений Держтелерадіо. Він гуляє сьогодні коридорами влади (проходить узгодження), і в первинному варіанті повторював усі норми законів, які народ назвав злочинними. У списку Пєтухова також проекти трьох законів про Фонд універсальних послуг, які настільки дискредитують своїх авторів, що були відкликані. Але Нацкомісія зв’язку готує їх нові редакції...