«Частина з того, що передбачає новий закон, у нашому місті вже діяло»
Як реалізовуватиметься мовна політика в Берегово Закарпатської області7 вересня сесія Берегівської міської ради Закарпатської області ухвалила рішення про заходи, спрямовані на реалізацію закону про мови. За те, щоб підтримати текст запропонованого міським головою Берегова рішення «Про реалізацію окремих норм Закону України «Про засади державної мовної політики» на території міста Берегова», проголосувало 26 із 34 депутатів міськради.
Хто ініціював ухвалення цього рішення, які новації в житті міста передбачає його реалізація та що на практиці воно дає містянам, 48% якого є угорці, й як сприйняла його українська громада міста, ми попросили прокоментувати міського голову Берегова Іштвана ГАЙДОША.
— Ініціаторами ухвалення рішення виступили депутатські фракції Демократичної партії угорців України та Партії регіонів, а також міська рада, — сказав пан Гайдош. — Частина з того, що передбачає новий мовний закон, у нашому місті вже діяло. Наприклад, таблички з назвами вулиць, вивіски на громадських будівлях та приміщеннях двомовними були давно. Зараз усе це просто узаконено.
Щодо новацій. До них належить, зокрема те, що передбачається можливість виготовлення двомовних печаток, офіційних бланків, іншої документації, де поряд з державною українською мовою будуть написи й регіональною угорською. Володіння регіональною угорською нарівні з державною мовою відтепер обов’язково буде враховуватися під час добору кадрів до органів місцевого самоврядування.
Слід сказати, що реалізація закону не є справою одного дня. Це буде відбуватися поетапно, крок за кроком, тим паче, що є необхідність внесення змін до багатьох законів України та постанов Кабміну. Крім того, важливим є розроблення механізму реалізації відповідного закону Кабінетом Міністрів України.
Щодо української громади нашого міста, вважаю, що її представники є інтелігентними, толерантними людьми з європейським менталітетом, для яких важливо, щоб в Україні комфортно почувалися й громадяни інших національностей. Про це свідчать і результати голосування, адже «за» проголосувало 26, «проти» не було жодного, а утрималось 8 депутатів. Отже, за ухвалення рішення голосувало багато депутатів української національності, що, на мою думку, є дуже позитивним.
ДО РЕЧІ
Як повідомляє прес-служба Луганської облради, на сьогоднішній день російській мові не надаватимуть статусу регіональної в чотирьох районах Луганської області, де російську вважають рідною менш ніж 10 відсотків жителів.
Нагадаємо, Луганська міська рада на сесії 6 вересня ухвалила рішення про запровадження російської мови як регіональної.