Перейти до основного вмісту

Чого хоче жінка?

Незважаючи на всю хиткість демократичної коаліції, в БЮТі панує абсолютний спокій
08 листопада, 00:00

Ось же полякам пощастило: через п’ять днів після голосування новий сейм уже приступив до роботи, обране нове керівництво парламенту, кандидат на посаду польського прем’єра Дональд Туск уже робить свої перші заяви в новому статусі. А в нас уже більше місяця минуло, а коаліціада й нині там.

За станом на середу секретар РНБО Іван Плющ, а також добродії Кріль і Петьовка, які асоціюються з керівництвом Секретаріату Президента Віктором Балогою, наполегливо не ставлять свої візи під коаліційною угодою з БЮТ. Що це означає? Віктор Балога хоче показати, хто в будинку господар? А можливо, просто посилає сигнал Юлії Володимирівні, що саме він тримає «золоту акцію», а не «молоді вожді» — Кириленко й Луценко. Чи це просто банальні внутрішні розборки «Нашої України», які вже стали хронічною проблемою цього блоку? Також насторожує «плюралізм» інших членів НУ-НС, які начебто свої автографи поставили, але ще не відомо, чи голосуватимуть.

У принципі, непідписання коаліційної угоди цілком може стати інструментом для зриву демократичної коаліції. В експертному середовищі вже котрий тиждень активно мусується наступна версія: в Раді не буде більшості й відповідно не буде коаліції, тоді Янукович і його міністри продовжать працювати й надалі у статусі виконуючих обов’язки. Потрібно зазначити, така схема може бути вигідною як Банковій, так і Партії регіонів.

Гіпотетично можлива й «широка коаліція» з прем’єром Балогою, але такий сценарій неминуче призведе до розколу в «Нашій Україні» — Луценко й Кириленко в «ширку» не підуть. Для них це означатиме політичне самогубство, а вони, судячи з усього, розраховують на довге політичне життя.

Тим часом регіонали, спостерігаючи за цим «плюралізмом» у «Нашій Україні», все більше зміцнюються у своїх надіях залишитися при владі. Особливо це було помітно на п’ятничному засіданні Кабміну за участю глави держави — Віктор Янукович був підкреслено лояльний. Юлія Тимошенко тоді уїдливо зазначила: «Я сьогодні дивилася засідання уряду, коли Янукович, втративши честь і гідність, «лобзав» Президента, а прізвище Януковича було — «що подати, що піднести й де почухати». Так не може себе вести гідний політик».

Мабуть, найцікавіше в цій ситуації — позиція БЮТ. Бютівці демонструють олімпійський спокій. Тимошенко не робить гнівних заяв і не клеймить ганьбою нещасливу «трійку». На думку політолога Володимира Фесенка, Тимошенко все-таки спробує дожати Президента й стати прем’єром, а якщо не вдасться, то нічого страшного — піде в опозицію. На відміну від Партії регіонів, БЮТ не лякає такий варіант. «Вони звикли бути в опозиції. До того ж зараз піти у владу, означає брати на себе відповідальність за дуже непросту соціально-економічну ситуацію. Це вельми і вельми ризиковано. Наскільки я знаю, у фракції є багато прихильників такої позиції. Опозиція — дуже ефективний майданчик... Можна чекати, що БЮТ візьме курс на дострокові президентські вибори, а можливо, через якийсь період часу й на дострокові парламентські вибори».

До речі, ще місяць тому в інтерв’ю «Дню» політолог Вадим Карасьов назвав цю ситуацію «принципом цугцвангу» (в шахах цей термін означає, що будь-які ходи ведуть до поразки). У випадку з БЮТ це цугцванг навпаки — будь- який варіант для Тимошенко стає виграшним.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати