Чому актуальний Гончар?

Сьогодні в Дніпропетровському національному гірничому університеті розпочинаються Всеукраїнські Гончарівські читання.
Приурочені до дня народження Олеся Гончара (3 квітня. — Ред. ), вони на його малій Батьківщині проводяться вже третій рік поспіль. Власне, 2003 року з нагоди святкування 85-річного ювілею письменника в цьому навчальному закладі було відкрито перший в Україні Центр культури української мови імені Олеся Гончара, мета якого, за словами його директора Світлани Iгнатьєвої — підвищення загальної мовної культури серед студентської молоді, аспірантів та докторантів, професорсько-викладацького складу, а також організація поглибленого вивчення культури та побуту українського народу. За цей час центр налагодив контакти з музеєм- садибою Дмитра Яворницького, Національним історичним музеєм, літературно-мистецьким щомісячником «Бористен», Дніпропетровським академічним музично-драматичним театром імені Тараса Шевченка, обласним радіо та телебаченням...
Головною подією цьогорічних Всеукраїнських Гончарівських читань буде презентація двох збірників афоризмів письменника «Бережіть собори душ своїх» та «Україна — моя пектораль», упорядниками яких є директор Віктор Пушкін та викладачі Iнституту гуманітарних проблем при ДНГУ Світлана Iгнатьєва та Iрина Цюп’як. Перший — створений за матеріалами романів «Прапороносці», «Людина і зброя», «Циклон», «Тронка», «Собор», «Берег любові», «Твоя зоря»... Другий — на основі трьох томів «Щоденників». Серед найбільш відомих афоризмів Олеся Гончара: «Народ — найкращий редактор», «Народ у своїх присудах нещадний», «Талант — це смуток», «Слово — категорія моральна», «Поет — це геній інтуїції», «Мова — це код нації»... «Ці згустки, злитки письменницької думки з його творів певною мірою передають особливості характеру його героїв, дух і риси українського народу, серед якого жив і працював письменник», — писала в передмові до збірки «Бережіть собори душ своїх» дружина Валентина Гончар.
Як розповіла «Дню» Світлана Iгнатьєва, нещодавно викладачі університету побували в гостях у 92-річної рідної сестри Олеся Терентійовича Олександри Сови, яка живе у передмісті Дніпропетровська, і подарували їй книжкові новинки.
Гончарівські читання триватимуть упродовж двох днів.
А напередодні у Києві відбулося вручення премії імені Олеся Гончара письменниці Галині Тарасюк за роман «Між пеклом і раєм». Олена Куца ж, учениця Балтської школи №1, що на Одещині, стала лауреатом Міжнародної недержавної українсько-німецької премії для молоді. Останню майже десять років тому заснували меценати Тетяна Куштєвська і Дітріх Карренберг з міста Ессена (Німеччина).