Перейти до основного вмісту

Чому Володимир Панченко пише листи Iвану Васюнику?

В «Дні» відбувся круглий стіл «Політика та культура пам’яті»
31 липня, 00:00

Навіть побіжний аналіз того, в яких пропорціях, в якому стилі відтворюється українська історія для теперішніх і майбутніх поколінь, дає підстави для занепокоєння. Проте бентежить питання формування історичної пам’яті нації, на жаль, не багатьох. Експерти «Дня», що взяли участь у круглому столі, — доктор філологічних наук, професор Володимир Панченко, доктор історичних наук, професор Юрій Шаповал, директор департаменту Українського інституту національної пам’яті, доктор філологічних наук, професор Олег Білий — вже протягом багатьох років намагаються підняти цю проблему на загальнодержавний рівень. «Цей круглий стіл повинен був йти у прямому ефірі на загальнонаціональному каналі», — говорить Лариса Івшина.

Учасники круглого столу торкнулися багатьох проблем історії та сучасності. Головним завданням, яке вони ставили перед собою, було визначення інструментарію формування політики пам’яті, а головне — її реалізації. Існує чимало прикладів, коли благі наміри губляться в тенетах політики. За словами Олега Білого, два законопроекти щодо національної пам’яті, підготованих УІНП, застрягли в урядових коридорах.

Володимир Панченко розповів учасникам обговорення, що досі не виконаний Указ Президента «Про відзначення 300 річчя подій, пов’язаних з воєнно- політичним виступом гетьмана Івана Мазепи та укладенням українсько-шведського союзу» від 9 жовтня 2007 року. У тримісячний строк оргкомітет під головуванням віце-прем’єр-міністра Івана Васюника мав розробити та затвердити план заходів щодо відзначення цієї дати. За словами Володимира Панченка, який є членом оргкомітету, концепцію відзначення річниці Полтавської битви та план реалізації цієї концепції було розроблено. Ось тільки ці заходи не затверджено й досі. Виїзне засідання, що мало відбутися на Полтавщині, відкладалося тричі. А роботу з підготовки до відзначення річниці потрібно починати вже сьогодні. «Час працює проти нас», — говорить Володимир Панченко.

Як українцям відновити розірваний «зв’язок часів»? Чому і на 17-му році незалежності залишаються такі «діри» в історичній свідомості українців? Чи можлива взагалі незалежність в її вищому — духовному — вимірі, якщо нація є безпам’ятною?

Відповіді гостей «Дня» на ці та інші запитання читайте на сторінках одного з найближчих номерів «Дня».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати