Чи будуть українські пам’ятники на Холмщині?
Силами волинян відкрито вже три меморіали вшанування пам’яті польських жертв міжетнічних конфліктів, на Холмщині — досі не вшановано українських діячів.
Наприкінці літа на Волині чекають на президентів України та Польщі, які мають спільно віддати шану польським і українським жертвам міжнаціональних конфліктів Другої світової війни у селах Острівок Любомльського району та Сагринь на Люблінщині. Відкриття меморіалу в Сагрині планувалося вже тричі. До речі, й з обіцяним днями відкриттям пам’ятника першому президентові України Михайлу Грушевському в Холмі, теж не все ясно.
Про майбутнє вшанування Михайла Грушевського буквально днями говорив Генеральний посол України у Любліні Олег Горбенко під час круглого столу на тему «Роль і місце Михайла Грушевського у становленні державності України», який проходив у рамках святкування 15-ї річниці Конституції України за участі делегації з Волині. Але у складі делегації — лише чиновники обласного, міського масштабу та двоє журналістів видання обласної держадміністрації. Натомість Микола Онуфрійчук, який на Волині багато років очолює обласне ветеранське громадсько-культурне товариство «Холмщина», висловив «Дню» підозру, що пам’ятникові Грушевському може бути вготована доля меморіалу в Сагрині. У Польщі, на рідній для себе землі Люблінщині, делегація волинських холмщаків перебувала буквально за тиждень перед офіційною. На запрошення православного єпископа із Любліна владики Авеля холмщаки бувають у рідних краях до десятка разів на рік.
Щодо належного вшанування Михайла Грушевського і князя Данила Галицького, котрий заснував Холм, зробив його столицею Галицько-Волинського князівства, спорудив на цій землі чимало православних храмів й був похований під собором у Холмі, волинські холмщаки зверталися до польської місцевої влади ще 10 років тому, коли відзначалася 800-та річниця із дня народження князя Данила. Просили назвати в Холмі вулиці іменами Грушевського та Данила. Проте цього досі не зроблено. У Холмі на будинку, де народився перший президент України, є меморіальна дошка. Онуфрійчук пропонував зверху над нею спорудити барельєф, але справу, як то кажуть, заговорили. Тому хоча є і місце під майбутній пам’ятник, і начебто почали й гроші на нього збирати, пережитий досвід примушує волинських холмщаків наперед не радіти.
За допомогою найвищих осіб держав на території України відкрито три пам’ятники загиблим етнічним полякам. Натомість у Сагрині, де вже три роки все готове до відкриття, урочистості, які українська сторона закономірно бажає провести на такому ж високому рівні, все відкладаються. Водночас поляки торкнулися питання про відкриття ще одного меморіалу у пам’ять про своїх громадян. Це невелике село Острівки на Любомльщині. Учора на оперативній нараді голова Волинської ОДА Борис Клімчук повідомив, що до місця захоронення жертв міжнаціональних сутичок необхідно зробити дорогу і там благоустрій території, і це буде робитися за кошти української сторони, бо так належить робити «українцям і європейцям». У цьому році у Сагринь, де поховані жертви української національності і де теж вкладено лише українські кошти, уже тричі виїжджали волинські будівельники, щоб підтримувати тут порядок...