Чи витримає Труханів півроку фестивалів?
«Достатньо одного концерту, щоб птахи покинули свої гнізда у радіусі кілометра», — еколог
У березні цього року мер Києва Віталій Кличко під час прибирання Труханового острова пообіцяв, що ця зелена зона перетвориться на одне з улюблених місць відпочинку киян. Схоже, ця заява знайшла продовження у перетворенні острова на місце для фестивалів. З 1 травня до кінця жовтня за ініціативи міської влади та громадської спілки «Труханів острів» тут триватиме «Фестиваль на Трухановому острові». Його мета — популяризувати звичаї та обряди українського народу. І ця популяризація полягає у масових культурних та спортивних заходах: заплановано велопробіги, концерт для ветеранів до 9 травня, до Дня міста відкриють мотузковий парк, дитяче казкове містечко, а для дорослих почнуть працювати майстерні митців, де вчитимуть гончарству, бойовому мистецтву тощо. І, звісно ж, не обійдеться без музики та концертів.
Саме останній пункт такого затяжного фестивалю тривожить екологів. Адже шум — перший ворог для птахів, що мешкають на острові. «Достатньо одного такого концерту, щоб птахи покинули свої гнізда у радіусі кілометра», — каже еколог Олександр Соколенко. І пояснює: якби острів отримав заповідний статус, а наразі він вважається лише зеленою зоною, його територія була б захищеною від подібних заходів. — Єдине обмеження, що стосується Труханового острова, — заборона щодо пошкодження гніздування, коли створюються шумові ефекти. Це порушення міжнародного зобов’язання України щодо збереження місць гніздування птахів та їхнього спокою. Якщо планують якісь концерти, салюти, то робити цього не можна. Просто прогулянки чи велопробіги — не будуть порушенням природоохоронного законодавства».
У розпорядженні КМДА розписано, хто з організаторів та департаментів міської влади відповідатиме за благоустрій, монтаж та демонтаж тимчасових модульних конструкцій, а от про убезпечення птахів від шуму саме не згадується. Тому екологи вкотре нагадують, що давно слід надати острову хоча б найпростіший, за їхніми визначеннями, статус — природно-ландшафтного парку. За словами Соколенка, так само у КМДА давно б мало з’явитися розпорядження щодо шумових обмежень на Трухановому острові та подібних природних об’єктах до того часу, коли завершиться період гніздування та виведення пташенят. Бо часто різні фестивалі чи концерти проводять на природі саме у цей період.