Чи здатний правий центр об'єднатися перед загрозою втрати незалежності країни?
У зв'язку з цим повідомлення Юрія Костенка про інтенсивні переговори у ВР про створення правоцентристського міжфракційного об'єднання депутатів для протистояння лівим нарівні з ініціативою про проведення спільного форуму демократичних сил виглядає логічним (хоч і дещо запізнілим) кроком.
Наступний крок, на думку пана Костенка, полягав би в формуванні уряду на основі цього міжфракційного об'єднання, причому ще до президентських виборів. Як сформувати праву більшість за такий короткий термін і найголовніше, яким чином ця більшість примусить Леоніда Кучму (а саме Президент за Конституцією вносить у парламент кандидатуру прем'єр-міністра) піти на формування цього уряду — не ясно.
Можливо, що відповідь криється в наступних словах Юрія Костенка: як єдиний кандидат від демократичних сил може розглядатися будь-який кандидат, що стоїть на демократичних позиціях, у тому числі й Леонід Кучма (?!). Хоч як можливі кандидати прозвучали й імена Євгена Марчука, Геннадія Удовенка та Віктора Пинзеника. Костенко вчора також повідомив, що вони мають намір оскаржити в суді рішення Міністерства юстиції про легітимність рішень з'їзду. Він сказав, що напередодні зустрічався з Сюзанною Станик і, за його словами, в Міністерстві юстиції були переконані, що своїм рішенням сприяють об'єднанню Руху. За словами Юрія Костенка, ситуація поки що залишається попередньою, з огляду на те, що не розроблено регламент ВР щодо ситуації, коли одну партію, яка пройшла в парламент, представлено двома фракціями. Іван Заєць вважає, що якщо влада не втручатиметься в ситуацію в Русі, то сторони дуже швидко прийдуть до нульового варіанту. Й лише з цієї стадії можливий об'єднувальний процес. «Поки нас закликають приєднатися, а не об'єднатися», — підкреслив він. Учора на ранковому засіданні представник «справжнього Руху» (Удовенко) Юрій Ключковський виступив із трибуни ВР із традиційними вже закликами до об'єднання. «Удовенківці» повідомили, що «готові переступити через амбіції й відкрити двері до об'єднання». Однак у їхній інтерпретації воно бачиться як приєднання розкольників, яких приймуть назад тільки за умови перереєстрації до 12 квітня.
«Удовенківці» не мають наміру відмовлятись від послуг Мін'юсту, що полегшило б шлях до взаєморозуміння. «Костенківці, зважаючи на те, що їхній з'їзд нелегітимний, хочуть, щоб і ми оголосили другий етап 9-го з'їзду незаконним. І взагалі, на тих, із ким хочуть об'єднатись, не подають позов», — відповів депутат Косів. Щоправда, намагаючись підсолодити цю пілюлю, керівництво Рух-1 через ЗМІ повідомило розкольникам, що «нікому не забороняється висувати свою кандидатуру на посаду лідера партії, крім Г.Удовенка, а вже з'їзд вибере голову Руху», повідомляє Ірина ГАВРИЛОВА , «День».
Кореспондент «Дня» В'ячеслав ЯКУБЕНКО зв'язався з деякими регіональними організаціями для з'ясування їхнього ставлення до конфлікту, що відбувається в Русі.
Володимир СТУПАК, голова Чернігівської обласної організації НРУ:
— Від Чернігівської області в зібранні 7 березня брали участь лише 8 делегатів із 27. Натомість з'їзд 28 лютого був легітимний. Управління юстиції в області може підтвердити, що делегатів ми обрали на цілком законній конференції. Тож нас, безумовно, дивує рішення міністерства. Це не вкладається ні в які рамки. Не викликає сумніву, що це політичне замовлення, спрямоване на поглиблення розколу Руху або й узагалі на знищення організації напередодні президентських виборів.
Борис КОРПАН, член Центральної контрольно-ревізійної комісії (Львів):
— У мене є факс із Києва. По-перше, є правовий висновок щодо внесення змін та доповнень до статуту НРУ. Там директор департаменту легалізації об'єднань громадян зазначає: «Вважаємо, що зміни та доповнення не суперечать Конституції України та чинному законодавству. Зміни та доповнення можуть бути погоджені Міністерством юстиції». Тобто вони не зареєстровані, тільки пройшли юридичну експертизу на предмет відповідності Конституції. Більше там нічого нема. Рішення Мін'юсту як таке ще не існує. Наразі в секретаріаті Руху лежать 340 заяв делегатів першого етапу 9-го з'їзду, які не брали участі в другому етапі 28 лютого. То дві третини на з'їзді не могло бути. Адже обрано 811 чоловік, а для легітимності мала бути 541 особа (тобто нам би вистачило і 271 заяви для визнання їхнього з'їзду нелегітимним). Крім того, перший етап з'їзду призначив другий етап на момент початку передвиборної кампанії. Це рішення ніхто, крім самого з'їзду, не міг скасувати. Інша справа, що є політичне замовлення. І якщо Міністерство юстиції одного разу намагалося втрутитися (коли Сюзанні Станик довелося дезавуювати заяву свого заступника), то тепер може повторитися те саме: грубе втручання урядових структур у внутрішні справи партії.
Святослав ВАСИЛЬЧУК, голова Житомирської обласної організації:
— Мене прикро вразило останнє рішення Мін'юсту. Річ у тім, що Мін'юст не врахував норми нашого статуту, всі об'єктивні обставини. Так званий 2-й етап 9-го з'їзду скликаний із кричущими порушеннями статуту Руху та рішень 1-го етапу. 2-й етап не міг бути раніше ніж у травні, тобто раніше від початку передвиборної кампанії. Група керівників крайових організацій оголосила себе оргкомітетом із питань проведення 2-го етапу — це протистатутне рішення. У статуті не передбачено існування оргкомітету. Термін, квоту, порядок денний з'їзду може визначати лише Центральний провід НРУ. А провід своєю більшістю 20 лютого ухвалив провести позачерговий 10-й з'їзд 28 лютого. Це й було зроблено. Тож 10-й з'їзд абсолютно легітимний. А на 2-му етапі 9-го з'їзду не було 2/3 делегатів.