Перейти до основного вмісту

Чи зробить Собор хоч один крок у бік об’єднання?

12 липня, 00:00

Як можна здогадуватися на підставі скупих, як завжди, повідомлень, члени синоду, що прийняли постанову про скликання Архiєрейського Собору, ставляться до згаданих переговорів досить скептично і тому дотримуються старого, давно відомого і надійно тупикового погляду. «Переговори необхідні, — вважають владики УПЦ МП, — але головне полягає в дотриманні святих Канонів.» Іншими словами — прийняття православних УПЦ КП і УАПЦ в церковне спілкування «можливе лише за умови їхнього покаяння в гріху розколу». (Нагадаємо шановним владикам про таке поняття Канонічного права, як «Ікономія», яке дає можливість — при бажанні, звичайно, — дещо більш гнучко використати давні канони за сучасних умов.) Усі архiєреї УПЦ МП, що зібралися на синод, згодні і з тим, що «ніякі переговори з анафематствованим главою УПЦ КП Філаретом Денисенком неприпустимі». (Це нагадує вельми знайому ситуацію — переговори про мир у Чечні ведуться з ким завгодно, але тільки не з тією стороною, з якою воюють.)

Передбачається, що Собор прийме також ухвалу про те, чи буде направлено єпископа від УПЦ МП на переговори до Цюриха 13—16 липня, де зустрінуться єпископські делегації УАПЦ, УПЦ КП, представники Константинопольського патріархату і, можливо, Московського патріархату. Передбачалося також, що делегацію Московського патріархату очолюватиме глава Відділу зовнішніх церковних зносин митрополит Кирило (Гундяєв). Як відомо, запланована зустріч у Цюриху є продовженням процесу об’єднання українського православ’я, що почався минулого року з ініціативи уряду України, Константинопольського патріарха, а також за активної підтримки і участі УПЦ КП і УАПЦ. Одним із важливих досягнень і етапів цього переговорного процесу вважається запланована в Цюриху зустріч усіх зацікавлених сторін. Дуже ймовірно, що сьогодні Цюрихська зустріч, принаймні участь у ній Московського патріархату, ставиться під сумнів. Проти переговорів у будь-якій формі активно виступає так звана «православна громадськість» України і Росії.

Можна також передбачити, що Архiєрейський Собор прийме визначення про візит Римського Папи в Україну, що нещодавно відбувся. Це випливає з тих заяв, які продовжує висловлювати Московський патріарх Алексій II у зв’язку з цим візитом. Останню таку заяву було зроблено в аеропорту Чебоксар 9 липня, де Московський патріарх, зокрема, сказав: «Це було здійснене всупереч волі православних людей, що належать до єдиної на Україні канонічної Православної церкви. І я ніколи не розглядав цей візит як спробу примирити існуючий на Україні розкол». Хоча, за інформацією, що є в нашому розпорядженні, більшість українців гадає інакше.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати