Дали наказ: йому — на Захід, їм — у іншу сторону..,
або Середня температура по блокахРобити важливі заяви, перебуваючи далеко від Батьківщини, у багатьох вітчизняних політиків давно вже стало звичкою. Не змінює цієї традиції і Віктор Ющенко, котрий поїхав, як повідомляють інформагентства, «з першим візитом у ранзі лідера блоку» до Сполучених Штатів Америки. (Досі візити були державними, офіційними, робочими та дружніми. Виявляється, існують ще й такі — «у ранзі лідера блоку»). Лідер «Нашої України» має намір зустрітися з їхніми громадськими та політичними діячами, щоб представити їм своє бачення суспільно-політичної та економічної ситуації в Україні та стратегію її розвитку після грядущих парламентських виборів. А також програму (виділено мною. — Авт. ) свого блоку. Українським виборцям залишається тільки жалкувати, що презентація концептуальних основ діяльності «НУ» відбудеться не тут, а за океаном. З іншого боку, можливо, Віктор Андрійович сподівається, що таким чином йому вдасться відвернути увагу американських громадян від невеселих думок про сибірку та світовий тероризм, — тоді Бог йому, зрозуміло, в поміч. Не виключено, що екс- глава українського уряду був також не проти заодно освіжити пам’ять про себе в американських політичних колах, де буквально щойно приймали чинного прем’єр- міністра України.
У програмі перебування екс-прем’єра у США є ще один цікавий пункт: під час зустрічі з представниками української діаспори Віктор Ющенко передасть їм землю, нібито взяту поблизу пам’ятника Тарасу Шевченку в Каневі, з тим, щоб вони поклали її до пам’ятника Кобзареві у Вашингтоні. На жаль, процес взяття, якщо так можна висловитися, землі не анонсувався, внаслідок чого вітчизняними ЗМІ зовсім не висвітлювався. Адже так цікаво було б подивитися, хто, коли, у чиїй присутності та з чиєї допомогою цю урочисту, за своїм змістом, процедуру здійснював!...
На відміну від Віктора Ющенка, який вирушив на зустріч з американцями, активісти альянсу «За єдину Україну» заявили про намір іти у власний народ. Як повідомив учора під час традиційного брифінгу блоку перший заступник глави Народно-демократичної партії Анатолій Толстоухов, наступного тижня «заєдинщики» розпочинають у регіонах акцію під назвою «Діалог», у рамках якої мають намір активно спілкуватися з місцевими виборцями. В основу спілкування покладено спеціальну анкету, що дозволяє, зі слів віце-лідера НДП, «виміряти політичну температуру на місцях». Аграрна партія, зі слів також присутньої на брифінгу Катерини Ващук, планує паралельно пояснювати співвітчизникам особливості подальшої реалізації земельної реформи. Відповідальною за проведення вимірювання температури призначено «Трудову Україну».
Крім того, партії-члени блоку мають намір і перші етапи своїх передвиборних з’їздів провести не у столиці, а у регіонах. Зокрема, перший етап з’їзду НДП пройде 1 грудня у Харкові (а не у Донецьку, як багато хто міг би подумати).
На підході, якщо вірити заступнику глави Партії регіонів Володимиру Семиноженку, і програма «союзу чотирьох». До речі, влаштування громадських слухань даного документу в Сполучених Штатах чи у якій-небудь іншій країні світу лідери «За єдину Україну» не передбачають. «Ми не маємо наміру ні везти нашу програму куди-небудь, ні погоджувати її з будь-ким», — сказала у відповідь на запитання кореспондента «Дня», що стосувалося цієї теми, Катерина Ващук. А Анатолій Толстоухов додав, що серед планів блоку є проведення з’їздів та інших заходів, однак ні походи у гори, ні поїздки за кордон до них не входять...
КОМЕНТАРI
Подарувати частку української землі — це ефективний PR-хід?
Олександр МОСКАЛЕЦЬ, віце-президент Фонду «Стратегія-1»:
— Слід відзначити необхідність для В.Ющенка зберегти існуючий ще кілька місяців тому рівень підтримки його кандидатури українською діаспорою. Але до цього питання слід підійти більш широко. З одного боку, дії наступного прем’єра — А.Кінаха — не вписалися в прогнози зриву економічних реформ, що декларувалися політичною командою попереднього прем’єра. Західний вектор розвитку в деклараціях та діях уряду не послабився. Досить ефективно розвивається співробітництво з американською та польською сторонами в контексті реалізації проекту транспортування каспійської нафти. Уявляється, що й візит А.Кінаха до Сполучених Штатів був доволі успішним. З іншого боку, в контексті парламентських виборів на політичному полі з’являються нові гравці, які не менш, а може й більш успішно, ніж попередній прем’єр, гратимуть в парадигмі західного вектора розвитку України. За таких умов, очевидно, В.Ющенко щонайшвидше має почати діалог з американською стороною. А використання емоційного елементу — акція передачі землі — при вирішенні проблеми залучення в цілому досить сентиментальної діаспори до вирішення певних передвиборчих завдань можна вважати досить вдалим технологічним кроком.
Володимир МАЛИНКОВИЧ, політолог, директор українського відділення Міжнародного інституту гуманітарно-політичних досліджень:
— Ця акція є неефективною через те, що вона може справити враження тільки на діаспору, а зовсім не наших громадян.
Українська діаспора у США та у Канаді складається з двох частин: активна частина — це люди iз Західної України, пов’язані з націоналістичним рухом, та пасивна частина — люди, що виїхали після Другої світової війни з різних причин. Останні не мають жодного впливу на політичні події. Люди, які мають відношення до націоналістів, мають і деякий вплив та зв’язки, але тільки у західному регіоні України, а Захід і так проголосує за Ющенка у будь-якому випадку. На мій погляд, це безперечна гіперболізація ролі діаспори. Основна частина населення України на цю акцію ніяк не відреагує.