Перейти до основного вмісту

Дари волхвів

Музей Ханенків представив проект «Живий музей-театр»
17 грудня, 00:00
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

У вівторок Музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків представив першу частину проекту «Живий музей-театр», в рамках якого оживатиме музей і його фонди. Передусім — завдяки інтерактивним театралізованим дійствам, до творчої організації яких, окрім співробітників музею, залучено також режисера Юлію Сулиму, акторів театру-студії «Оксюморон» та майстерню реконструкції історичного вбрання Альони Пореченкової.

Ідеться про першопочатковий синкретизм культур, пояснює заввідділу західноєвропейського мистецтва Музею імені Ханенків Олена ЖИВКОВА. Колись і живопис, і слово, і музика, і поезія — все це було поєднане й пов’язане із сакральною дією. Потім ці мистецтва розійшлися. І нині — саме час поєднати їх знову. Адже одне мистецтво може допомогти людині зрозуміти та усвідомити таємниці другого. Прийти до поп-культури — просто. До культури високої — складно. Тому в усьому світі творчі люди шукають максимально простих шляхів, аби навчити своїх сучасників розуміти мистецтво. Сьогодні глядач розбещений інтернетом та телебаченням. Ми живемо в часи тотальної візуалізації. Людина осягає світ, в основному використовуючи тільки один орган чуття — зір. Наше завдання — навчити бачити тонкощі цього світу, а не просто розмальовані картинки, допомогти людині сформувати «тонкий, вихований, окультурений зір».

Важливо, що оживають в Україні саме державні музеї, в яких можливості досі обмежені, але рятують прогресивні кадри. Подібні проекти активно впроваджує також Національний художній музей. Мабуть, найгучніший із них був пов’язаний із експозицією робіт Олександри Екстер, до якого зі спеціально створеною колекцією долучилася Лілія Пустовіт, і все це транслювалося в мережі.

Перша частина проекту «Живий музей-театр» має назву «Дари волхвів». Вона присвячена Різдву та Новорічним святам, тому в інтерактивних дійствах задіяні саме ті твори мистецтва, які безпосередньо стосуються цієї теми. А задіяні вони за посередництва головних персонажів «музейного театру» — genni della casa, тобто духів-охоронців будівлі. Вони раптово «матеріалізуються» у людській подобі та розповідають про експонати музею, супроводжуючи відвідувачів коридорами маєтку Ханенків. У мистецтвознавчій виставі «Дари волхвів» задіюватиметься театр вогню, оживатимуть європейські традиції Різдва та картини. І не лише в буквальному сенсі. Чи багато киян знають, що в музеї Ханенків зберігається одна з найзначніших християнських святинь — енкаустична (тобто написана восковими фарбами) ікона Богоматері з немовлям, створена в VI столітті у Візантії? У результаті іконоборництва таких ранніх ікон у світі залишилося всього-на-всього вісім.

За словами Олени Живкової, проект «Живий музей-театр» складатиметься з трьох частин. Друга з них — «Куртуазна церемонія. Шоколад» буде пов’язана з традиціями культури рококо, коли шоколад став одним із наймодніших світських частувань, і тим живописом XVIII століття, який зберігається в колекції музею. Третя частина присвячуватиметься Міжнародному дню музеїв та Міжнародному дню театру та представить живописну інтерпретацію традиційної італійської комедії дель арте. Окрім того, вже зараз в залах східної частини колекції втілюється дитяча частина проекту — «Сім подорожей Синдбада-мореплавця».

Що стосується вистави «Дари волхвів», то вона відбуватиметься в музеї регулярно протягом грудня та січня у вечірні часи (з 19 до 21 години) для невеликих груп від 20 до 25 відвідувачів. Між іншим, такі інтелектуальні вечорниці — чи це не найкращий варіант для новорічного корпоративу на противагу традиційним, де основними об’єктами уваги стають зірки шоу-бізу? Адже не тільки до ікони VI століття залишаються байдужими пересичені дивами сучасної цивілізації погляди. Якщо бути відвертими, то цей відсторонений погляд пронизує весь Київ і всю Україну, яка рясніє дивами. Тим більше — напередодні Різдва.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати