Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Де гроші?

Всі проблеми через відсутність реформ у газовому секторі
03 листопада, 00:00

Епідемія грипу відсунула у свідомості українців усі інші проблеми. На підході ще й горезвісне сьоме число, тобто крайній термін сплати за жовтневий російський газ. На думку в.о. міністра фінансів Ігоря Уманського, на це необхідно близько 500 мільйонів дол.. І сусіди, яким на наш грип, звичайно, начхати (у них — свій), не посоромилися влити ложку дьогтю в нашу антигрипозну мензурку. У п’ятницю, після розмови з головою українського уряду Юлією Тимошенко, російський прем’єр Володимир Путін вважав за необхідне знову загострити ситуацію в цій сфері. «Схоже, в нас знову виникають проблеми з оплатою наших енергоносіїв (Україною), що дуже прикро», — заявив він, пославшись на інформацію від українського прем’єра. Мовляв, за її словами, Президент Віктор Ющенко «перешкоджає нормальному співробітництву між Центральним банком, у розпорядженні якого знаходяться золотовалютні резерви, та урядом України, і блокує переказ відповідних грошових коштів».

Сусідній прем’єр, ніскільки не соромлячись, заглядає до нас у кишеню. Скаржачись своїм однопартійцям — «єдиноросам» — Путін повідомив, що гроші в України є. «Золотовалютні резерви становлять 27 — 28 мільярдів дол. при нижній планці, що забезпечує стійкість національної валюти і забезпечення зовнішньоторговельних операцій, десь, за оцінками МВФ, у 12 мільярдів». Він навіть «розписався» за міжнародний валютний фонд, який нібито «вважає можливим та правильним» і не заперечує, щоб Україна сплатила з цих джерел за енергоресурси, що отримуються з Росії.

При цьому Путін, схоже, хоче вбити якщо не клин, то хоча б клиночок між українцями та Європою. «Євросоюз обіцяних грошей Україні так і не дав для цих цілей, хоча нас запевняли в тому, що потрібно місяць-півтора (на це). Лідери європейських країн посилають нас до керівництва Єврокомісії, а керівництво Єврокомісії від контактів щодо цього питання ухиляється», — коментував російський прем’єр свою розмову з Тимошенко.

На жаль, ситуація все ж нагадує ту, про яку кажуть: немає диму без вогню. У викладі першого заступника голови Секретаріату Президента Олександра Шлапака вона виглядає так: «Я гадаю, Юлія Тимошенко критикує Президента за те, що він відмовляється надрукувати гроші й цими надрукованими грошима заплатити за газ. Відмовляється і відмовлятиметься», — заявив він журналістам у п’ятницю. Проте від Шлапака дісталося й російському прем’єру: не його, мовляв, справа формувати бізнес-план «Нафтогазу України». Джерело в уряді пояснило, що насправді йдеться про відмову Нацбанку монетизувати облігації внутрішньої державної позики, внесені урядом до статутного капіталу «Нафтогазу» (18,6 млрд. грн.).

Європейці, яких обидві сторони бачать суддями в цьому конфлікті, поки що обходяться округлими фразами, з яких не просто витягнути сухий залишок. «Ми знаємо, що в минулому були проблеми між Росією і Україною. Не між Росією та ЄС, не між Україною та ЄС, але між Росією і Україною. Ми сподіваємося, що якщо будуть такі проблеми, ми вирішимо їх конструктивним шляхом. Ми завжди готові підтримати, але я вважаю, що не справедливо для ЄС, держав-членів ЄС відчувати вплив проблем між Україною та Росією», — заявляє президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу. Прем’єр-міністр Швеції, що головує тепер у ЄС, Фредрик Райнфельдт підкреслює, що Швеція, так само як і Чехія, яка раніше головувала в ЄС, «уважно слідкували за цією проблемою і слідкуватимуть за нею надалі».

А ось роз’яснення, представлені уповноваженим Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богданом Соколовським, звучали досить різко. Головною причиною фінансових труднощів, що зараз переживає «Нафтогаз», він назвав контракти, укладені за результатами непрозорих домовленостей Путіна й Тимошенко. «На необхідності перегляду окремих їхніх положень Президент України наголошує практично з моменту підписання», — каже Соколовський і звинувачує голову уряду сусідньої держави у втручанні в українські бюджетні справи. «Українська сторона не має потреби в зовнішніх консультантах про порядок використання коштів позики МВФ», — підкреслив також уповноважений Президента. При цьому він розкрив таємницю нездійснених європейських кредитів. «Ще 30 липня Європейська комісія і три шановні міжнародні фінансові інститути оприлюднили спільну заяву про надання кредитів для закупівлі російського газу на суму 1,7 мільярда дол.. Однак керівництво українського уряду досі бариться з виконанням умов, під які ці кошти повинні були надійти. А цими умовами повинні були бути заходи з реформування українського газового сектора». Щоб ліквідувати також й іншу міну уповільненої дії у відносинах між Україною та Росією, Віктор Ющенко вчора поставив вимогу до прем’єрки, яка жалілася на нього голові чужого уряду, вжити радикальних заходів — добитися перегляду газових контрактів від 19 січня із Російською Федерацією.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати