Перейти до основного вмісту

Де взяти гроші, коли їх немає?

Завдання відповідності витрат прибуткам уряд намагається вирішити старими способами
06 серпня, 00:00

І.Мітюков повідомив, що планується зменшити витрати держбюджету на забезпечення діяльності законодавчої влади (на 15%), виконавчої влади (4%), судової влади (9%), на національну оборону (6%), освіту (13%). Разом із тим, наголосив він, збережено обсяги виплат зарплатні та соціальних виплат.

Більшість спостерігачів схильні вважати, що головне завдання указу — привести реальні прибутки держави у відповідність до її реальних витрат і, збалансувавши таким чином бюджет, вийти на прийнятну для МВФ цифру його дефіциту цього року. Для реального життя таке скорочення витрат має незначні наслідки; фактично йдеться про узаконення наявного сьогодні стану справ, коли бюджетні витрати не фінансуються через брак прибутків.

Перед урядом стоїть й інше завдання — формування бюджету на 1999 рік. Судячи з висловлювань міністра фінансів, уряд має намір діяти старими способами, що досі не дало позитивних результатів. Наприклад, кажучи про зниження податкового тиску, зокрема на заробітну плату, пан Мітюков розповів про плани скасувати відрахування в Чорнобильський фонд і скоротити відрахування у Фонд соціального страхування, що саме собою навряд чи розширить податкову базу (відрахування на соцстрах становлять лише 4%), але напевно матиме соціальні наслідки. Багатостраждальне реформування податкової системи обмежилося поки що обіцянками змінити порядок стягування ПДВ, при цьому міністр нічого не сказав про те, які саме зміни очікуються, так що судити про них поки передчасно.

Проте навряд чи уряд серйозно розраховує на всі ці заходи, коли у нього є такий інструмент, як податкова адміністрація. Ця організація не втомлюється вражати своїми «резервами» щодо добування грошей, постійними рапортами про «збільшення стягуваності» податків і особливо дивним «перевиконанням плану» в цій справі. От і зараз міністр сказав про те, що ДНА підготувала заходи, що дозволять їй найближчим часом отримати від підприємств-боржників не менше ніж 300 млн. гривень. Iз цієї дуже повчальної фрази витікає, що отримання боргів є можливим не тому, що у боржників з'явилися гроші, а тому, що ДНА вживе для цього нових заходів.

Виходить, що прибуткову частину бюджету реально можна наповнити не стільки за рахунок законних надходжень, скільки за рахунок спритності державних служб. А це вже зовсім інша економіка, в якій навіть бюджет особливого значення не має...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати