Перейти до основного вмісту

Декоративні квіти — краще

Замість первоцвітів екологи радять купувати квіти в горщиках
02 березня, 00:00
ФОТО АНДРІЯ НЕСТЕРЕНКА

Незабаром 8 березня — час, на який припадає чи не найбільший ажіотаж навколо купівлі-продажу підсніжників та інших первоцвітів. Як відзначають екологи, зазвичай пік припадає на День закоханих та Міжнародний жіночий день. Утім, останні кілька років перші торгівці червонокнижними квітами з’являються на вулицях міст набагато раніше — ще наприкінці січня. Справа в тім, що у Криму, звідки і привозять, наприклад, до столиці первоцвіти, останніми роками зими малосніжні, тому квіти починають з’являтися ще всередині зими. За даними Національного екологічного центру України, щорічно за лютий-березень в Україні знищується до 20-ти мільйонів первоцвітів. І ось результат — більше ніж 20 видів ранньоквітучих рослин у найближчі роки можуть зникнути з території України. У першу чергу це підсніжники, шафрани, білоцвіт, сон-трава, цикламен Кузнєцова і проліски.

Попри багаторічну пропаганду екологів, все одно знаходяться ті, хто хоче зробити на перших квітах бізнес. І в принципі у декого це виходить. Куди ж тоді дивляться контролюючі органи: Державна екологічна інспекція, служби МВС, транспортна міліція? Щороку вони проводять операцію «Первоцвіт». Однак екологи відзначають, що не в усіх регіонах вона виконується належним чином, не всі порушники притягуються до відповідальності. Часто правоохоронці недбало ставляться до своїх обов’язків: відмовляються складати протоколи, довго їдуть на виклики громадян тощо. А особовий склад підрозділів МВС має досить туманне уявлення про рослини, що охороняються вітчизняним законодавством.

У законах про Червону книгу та «Про рослинний світ» прописано і те, як саме мають карати порушників. А ними вважаються і ті, хто зірвав квіти, і ті, хто їх продає, і ті, хто купує. Так, за кожен екземпляр червонокнижних рослин залежно від виду передбачається штраф від дев’яти до 15-ти гривень. Можливо, якби штрафи були разів у десять більші, то ми мали б зовсім іншу ситуацію. Наприклад, у Польщі, де діють високі штрафи за торгівлю первоцвітами і жорсткий контроль екологічних інспекцій, ця проблема вже вирішена.

«За нашими даними, наразі неконтрольована торгівля ведеться у Західній Україні, зокрема у Львові, а також у Дніпропетровську та Одесі, тому що міліція та екоінспекція не працюють по цій проблемі, — розповідає координатор Київського еколого-культурного центру Іван Парнікоза. — За останній місяць екологічні організації зафіксували у Криму випадків 40—50 торгівлі первоцвітами, зокрема у Сімферополі. Тут є деяке пожвавлення роботи контролюючих органів. У Києві були поодинокі випадки торгівлі до 14 лютого — на станціях метро «Печерська», «Дарниця» та «Позняки», в основному це закоренілі торгівці, які добре знають, що їм за це світить, але все одно продають квіти. За нашими даними, було десь 20 випадків незаконного продажу. Поки що міліцейської статистики немає, вона буде наприкінці рейду».

У порівнянні з попередніми роками попит на первоцвіти все-таки зменшується. Як зазначає Іван Парнікоза, наше суспільство потроху переходить з варварсько-азіатського до європейського. Більшою популярністю починають користуватися квіти у горщиках, інколи навіть ті ж самі первоцвіти, але гібридні, вирощені у теплицях. Вони стоять довше, виглядають яскравіше, а коштують ті самі гроші, що й червонокнижні — п’ять-десять гривень. І при цьому — жодної шкоди природи. Про те, що квіти є найкращим подарунком, сперечатися не будемо. Але які саме? Вирощені у теплицях чи червонокнижні — вибирати нам.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати