Держава знову «замовила» собі фахівців
Попит на бакалаврів зменшився, а на магістрів та спеціалістів — зрісЗгідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про державне замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, на підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів для державних потреб у 2014 році», затверджено обсяги державного замовлення на прийом та випуск фахівців з вищою освітою та перелік державних замовників. Обсяг державного замовлення для бакалаврів становитиме 98,7 тис. осіб; для спеціалістів та магістрів — 55,5 тис. та 33 тис. осіб відповідно.
Для порівняння, минулого року кількість місць для бакалаврів становила 99,1 тис., для спеціалістів 54,6 тис., для магістрів 29,5 тис. Як повідомляли раніше, місця державного замовлення між вищими навчальними закладами розподілятиме на конкурсній основі спеціальна комісія МОН.
Єгор СТАДНИЙ, експерт Центру дослідження суспільства коментує:
— Подібні обсяги затверджують по інерції вже тривалий час. Немає критеріїв, які визначають, чому нам потрібно, до прикладу, саме 116 спеціалістів на річковий та морський транспорт. Ніхто не проводить цих розрахунків. Усі здогадки щодо того, чому збільшили замовлення на півтори тисячі на один рівень і зменшили на інший, так і залишаться здогадками.
Головне питання — коли нарешті ми зможемо реформувати нашу систему не лише формування державного замовлення, а обсягів фінансування підготовки фахівців з державного бюджету. Зараз наш центр проводить дослідження щодо нової моделі фінансування вищої освіти. Ми побачили, що система державного замовлення, за якої держава визначає конкретний обсяг фахівців, має зберегтися лише у визначених спеціальностях: медицина, педагогіка, силовий корпус, обслуговування стратегічно важливих державних підприємств. Для решти спеціальностей, які залежать від потреб ринку, вплив на формування обсягів фінансування могли б мати роботодавці, але в тому разі, якщо вони можуть чітко сформулювати свої потреби. До прикладу, роботодавці у сфері ІТ-технологій уже в змозі надати таку інформацію, натомість замовлення філологічних напрямків таким чином на сьогодні неможливе. Тому нам варто диференційовано підходити до кожної з галузей підготовки. Система замовлення від роботодавців найбільш вдало сьогодні працює в системі спеціальної освіти.